- Regist
- 11-03-2024
- Poruka
- 3,308
- Reakcije
- 64
- Bodovi
- 216
NAČIN OBAVLJANJA NAMAZA
Uzvišeni Allah je propisao pet namaza u toku jednog dana. To su sabah (fedžr), podne (zuhr), ikindija (asr), akšam (magrib) i jacija (iša’). U tekstu koji slijedi, pozabavićemo se samo načinom obavljanja namaza – od početnog tekbira do selama. No, prije toga, neophodno je objasniti uvjete koji se moraju ispuniti da bi se moglo pristupiti u namaz i da bi namaz bio ispravan.
Uvjeti za namaz
(šartovi namaza; ar. šart, mn. šurūt – uvjet, uslov)
PRVI UVJET ZA NAMAZ: čistoća tijela, odjeće i mjesta gdje se klanja.
Pod ovim se podrazumijeva da na tijelu, odjeći i mjestu na kome se klanja nema tragova nečistoće. Pod nečistoćom se ne misli na blato, zemlju, ulja i tome slično nego, nečistoćom se smatra:
1. sve što izađe na dva ljudska otvora. To je: izmet, mokraća, mezija (sluz koja i kod muškarca i kod žene izlazi prilikom nadražaja), vedija (sluz, sekret prostate, koja se ponekad pojavljuje poslije napornog mokrenja). U vezi sperme postoji razilaženje među islamskim pravnicima, da li je nečista ili ne. Preferirajuće mišljenje je da je čista. (v. djelo Sahihu fikhi-s-sunne, 1/75, autora Ebu Malika Kemala ibn es-Sejjida Salima)
2. mokraća, balega i izmet svih životinja čije je meso zabranjeno jesti (svinja, pas, mačka i sl.),
3. krv (bilo ljudska, bilo životinjska),
4. gnoj,
5. ono što se povrati,
6. sve od uginulih (krepanih životinja) osim kože ako se uzme i uštavi i tako očisti.
Alkohol ne spada u nečistoću prema ispravnijem mišljenju islamskih učenjaka. Ovo mišljenje zastupaju od savremenih učenjaka šejh Ahmed Šakir i Muhammed Nasiruddin el-Albani. (pogledaj Sahihu fikhi-s-sunne, 1/76)
Dakle, ukoliko neka od navedenih stvari se nađe na tijelu, odjeći i mjestu gdje se klanja, neophodno ju je ukloniti i očistiti da bi namaz bio ispravan.
Posebno treba povesti računa o čišćenju iza velike i male nužde. Čišćenje se može vršiti kamenčićima, papirom a najbolje je vodom, jer vodom se postiže potpuno čišćenje.
DRUGI UVJET ZA NAMAZ: uzeti abdest ili, ako je potrebno, okupati se.
ABDEST
Abdest je posebno pranje čistom vodom radi obavljanja namaza. Abdest se uzima ovako:
Donese se namjera (nijjet) u srcu da će se uzeti abdest. Nijjet riječima nije potreban i nije potvrđeno izgovaranje nijjeta od strane Allahova Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem, isto važi i za abdeske dove i učenje sure El-Kadr nakon abdesta za što, također, ne postoji dokaz u praksi Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem.
kaže se: bismillāh (u ime Allaha),
operu se šake do zglobova (tri puta),
desnom rukom isperu se usta (tri puta). To se čini mućkajući vodom po usnoj šupljini, a potom se voda ispljune.
izaprati nos (tri puta) tako što će se voda iz desne ruke ušmrknuti i nakon toga izbaciti lijevom rukom.
oprati lice (tri puta). Licem se smatra sve od vrha čela (odakle je kosa nikla), pa do pod bradu i od uha do uha.
oprati ruke do iza laktova (tri puta), prvo desnu pa onda lijevu. Pranje ruku se vrši od vrhova prstiju, uključujući i šake pa sve do iza laktova.
potrati glavu od čela do zatiljka jedanput (to se čini na taj način što se objema mokrim rukama potare kosa od čela do zatiljka) i potaru se uši u jednom potezu (time što se kažiprstom potare unutrašnjost ušne školjke, a palcem vanjska strana uha).
oprati noge do iza članka (tri puta). Opere se prvo desna pa lijeva noga s tim da se vodi računa da se opere i između nožnih prstiju.
I time je uzimanje abdesta završeno. Nije potrebno učiti nikakve dove prije i u toku uzimanja abdesta osim bismille na početku. Lijepo je nakon uzetog abdesta izgovoriti: Ešhedu en lā ilāhe illallāhu vahdehu lā šerike leh we ešhedu enne Muhammeden abduhū we resūluhū. (Svjedočim da nema boga osim Allaha, Njega Jedinog i svjedočim da je Muhammed Njegov rob i poslanik.)
Šta kvari abdest?
1. Sve što izađe na dva otvora: mokraća, mezija, vedija, izmet, puštanje vjetra (svejedno da li se puštanje vjetra čulo ili ne) i sperma (u slučaju izlaska sperme je potrebno kupanje).
2. Duboki san.
3. Gubitak svijesti.
4. Krv koja istječe i gnoj u većim količinama. Ukoliko bi se čovjek posjekao i pojavila se krv a ne razlije se preko rane, onda nije pokvaren abdest. A ako bi se razlila i počela da teče onda bi abdest bio pokvaren (iako u vezi ovoga postoji razilaženje među učenjacima, i neki odabiru da je ispravnije da poticanje krvi ne kvari abdest, ipak je bolje obnoviti abdest). Cijeđenje bubuljice ne kvari abdest.
5. Povraćanje.
6. Dodirivanje spolnog organa dlanom ili prstima ruke.
7. Dodirivanje osobe suprotnog pola sa strašću koja uzrokuje izlazak mezije. Ukoliko ne bi došlo do izlaska mezije onda abdest ne bi bio pokvaren, makar taj dodir bio sa strašću.
GUSUL (KUPANJE)
Kupanje (gusul) je obavezno u sljedećim slučajevima:
1. Kada je osoba džunub (nečista). Osoba postaje džunub u sljedećim slučajevima:
a) prilikom spolnog odnosa kada se spolni organi dodirnu (bez obzira da li došlo do izlaska sperme ili ne).
b) prilikom polucije – izbacivanja sperme sa osjećajem strasti bez obzira da li se to desilo u snu ili na javi, muškarcu ili ženi.
2. Nakon prestanka menstruacije (hajz; ar. hajd, mehīd) i postporođajnog čišćenja (nifās) kod žene.
Da bi kupanje (gusul) bilo ispravno, potrebno je:
1. Nijjet.
2. Oprati usta i nos.
3. Oprati cijelo tijelo da nigdje suho ne ostane.
Ko ispoštuje ove tri stvari koje su farzovi gusula, takav je obavio kupanje propisno i očistio se.
Naravno, gusul ima svoje sunnete kojih se pohvalno držati. U hadisima Allahovog Poslanika se prenosi kako se i na koji način on kupao. Zato je lijepo gusul obaviti na sljedeći način:
– proučiti bismillah,
– odlučiti da će se kupati (nijjet),
– oprati šake tri puta,
– oprati spolni organ,
– uzeti abdest (u toku kojeg se izapiru usta i nos što je od farzova i sastavnih dijelova gusula) s tim da se pranje nogu može ostaviti za kraj,
– oprati glavu trljajući kosu da voda dopre do korijena kose (lijepo je to učiniti tri puta a može i jedanput uz upotrebu šampona i sredstava za pranje),
– oprati cijelo tijelo da nigdje suho ne ostane, počev od desnog pa lijevog ramena (lijepo je to učiniti tri puta, a može i jedanput).
Šta je džunub osobi i ženi koja ima menstruaciju (hajz), zabranjeno?
1. Učiti Kur’an,
2. Ulaziti u džamiju,
3. Klanjati,
4. Dodirivati Mushaf,
5. Ženi koja ima menstruaciju zabranjeno je i postiti.
TEJEMMUM (fiktivno čišćenje)
Tejemmum je formalno čišćenje zemljom (prahom) ili predmetima napravljenim od zemlje.
Tejemmum je propisan onome ko ostane bez vode i ko je, ni nakon traženja ne nađe da bi njome uzeo abdest ili gusul. Isto tako, tejemmum je propisan onome ko ima vodu, ali je zbog bolesti ili ne smije upotrijebiti, ili se boji da mu voda ne pogorša bolest, ili ne odgodi ozdravljenje. To isto važi i za onoga ko se ne može kretati i nema nikoga ko bi mu vodu dodao.
Kako se uzima tejemmum?
1. Učiniti nijjet u srcu.
2. Dotaknuti dlanovima čistu zemlju ili predmet od zemlje (kamen, ciglu), dlanove otresemo i njima potaremo lice jedanput, kao da ga peremo.
3. Na isti način ponovo dotaknemo rukama zemlju, pa potaremo ruke do iza lakata jedanput, kao da ih peremo.
Šta kvari tejemmum?
1. Budući da je tejemmum zamjena za abdest ili gusul, sve što kvari abdest, kvari i tejemmum.
2. Tejemmum će biti pokvaren onoj osobi koja je ostala bez vode kada ta dotična osoba dođe do vode. Npr. čovjek klanja sa tejemmumom a bio je džunub. Dođe voda, njegov tejemmum automatski prestaje važiti i on će prekinuti namaz i okupati se.
JOŠ NEKE NAPOMENE U VEZI ABDESTA
Potiranje (mesh) po obući i zavoju
Mesh znači potiranje vlažnom rukom po nečemu, bila to obuća ili zavoj. Ovdje se radi o olakšici koju je Allah dao, da se umjesto pranja potare (učini mesh). Kada je u pitanju mesh po obući, to dobro dođe u zimskom periodu kada je hladno i kada je nezgodno prati noge. Prvo ćemo pojasniti mesh po zavoju.
Ukoliko čovjek ima zavoj na ruci ili nekom drugom dijelu tijela koji se pere pri uzimanju abdesta ili gusula, on neće skidati taj zavoj nego će vlažnom rukom samo potrati po njemu.
Mesh (potiranje vlažnom rukom) po obući i čarapama
Mesh (potiranje) po obući se upražnjava umjesto pranja nogu.
Pod obućom se podrazumijeva sve što pokriva nogu do članaka (računajući i članke). U to spadaju mestve (lahka kožna obuća), duboke cipele, čizme.
Što se tiče čarapa, dozvoljeno je potirati po njima pod uslovom da su toliko debele da se ispod njih ne vidi koža ( ne može se uzimati mesh po štrampicama). Ne uvjetuje se da budu debele da ne propuštaju vodu i tome slično.
Uvjeti za mesh
Uvjeti za valjanost mesha po obući i onoga što ima status obuće (čarape i sl.) su sljedeći:
1. Da se obuju na noge dok je čovjek još pod abdestom. Dakle, čovjek uzme abdest, obuje obuću (mestve, čarape i sl.) i od tog momenta svaki sljedeći abdest ima pravo da uzima mesh, tj. da potire po obući.
2. Da je obuća (mestve, čarape….) dovoljno duboka, tako da pokriva cijelu površinu nogu koja se pere prilikom uzimanja abdesta.
3. Da se obuća poslije uzimanja mesha ne skida. Ako se skine, noge se moraju oprati. U suprotnom, abdest će biti pokvaren.
4. Dužina trajanja mesha je dan i noć za onoga ko je kod kuće, dok je za musafira (putnika) tri dana i noći. Na primjer, čovjek uzme abdest i obuje čarape. Od momenta gubljenja abdesta pa naredna 24 sata on ima pravo da prilikom svakog uzimanja abdesta ne pere noge, nego da potire po čarapama umjesto pranja nogu. Recimo, izgubi abdest danas u podne. Njegovo pravo uzimanja mesha traje do sutra u podne. Za putnika je taj rok duži – traje 72 sata.
Kako se uzima mesh (kako se čini potiranje)?
Mesh po obući se uzima tako da se mokrim rukama potare obuća tako što će se desnom rukom preći od prstiju preko gornjeg dijela stopala do članaka. Desnom rukom se potire desna noga, a lijevom rukom lijeva noga.
TREĆI UVJET ZA NAMAZ: pokriti stidna mjesta (biti pristojno obučen)
U namazu moraju biti pokriveni stidni dijelovi tijela. Stidno mjesto kod muškarca je sve od pupka do koljena (računajući i koljena), a kod žene cijelo tijelo osim lica i šaka. Kada je u pitanju odjeća žene (i u namazu i van namaza), obaveza je pokriti sve osim lica i šaka (i stopala moraju biti pokrivena time što će se obuti čarape), zatim odjeća ne smije biti tijesna da se oslikavaju dijelovi tijela.
Uzvišeni Allah je propisao pet namaza u toku jednog dana. To su sabah (fedžr), podne (zuhr), ikindija (asr), akšam (magrib) i jacija (iša’). U tekstu koji slijedi, pozabavićemo se samo načinom obavljanja namaza – od početnog tekbira do selama. No, prije toga, neophodno je objasniti uvjete koji se moraju ispuniti da bi se moglo pristupiti u namaz i da bi namaz bio ispravan.
Uvjeti za namaz
(šartovi namaza; ar. šart, mn. šurūt – uvjet, uslov)
PRVI UVJET ZA NAMAZ: čistoća tijela, odjeće i mjesta gdje se klanja.
Pod ovim se podrazumijeva da na tijelu, odjeći i mjestu na kome se klanja nema tragova nečistoće. Pod nečistoćom se ne misli na blato, zemlju, ulja i tome slično nego, nečistoćom se smatra:
1. sve što izađe na dva ljudska otvora. To je: izmet, mokraća, mezija (sluz koja i kod muškarca i kod žene izlazi prilikom nadražaja), vedija (sluz, sekret prostate, koja se ponekad pojavljuje poslije napornog mokrenja). U vezi sperme postoji razilaženje među islamskim pravnicima, da li je nečista ili ne. Preferirajuće mišljenje je da je čista. (v. djelo Sahihu fikhi-s-sunne, 1/75, autora Ebu Malika Kemala ibn es-Sejjida Salima)
2. mokraća, balega i izmet svih životinja čije je meso zabranjeno jesti (svinja, pas, mačka i sl.),
3. krv (bilo ljudska, bilo životinjska),
4. gnoj,
5. ono što se povrati,
6. sve od uginulih (krepanih životinja) osim kože ako se uzme i uštavi i tako očisti.
Alkohol ne spada u nečistoću prema ispravnijem mišljenju islamskih učenjaka. Ovo mišljenje zastupaju od savremenih učenjaka šejh Ahmed Šakir i Muhammed Nasiruddin el-Albani. (pogledaj Sahihu fikhi-s-sunne, 1/76)
Dakle, ukoliko neka od navedenih stvari se nađe na tijelu, odjeći i mjestu gdje se klanja, neophodno ju je ukloniti i očistiti da bi namaz bio ispravan.
Posebno treba povesti računa o čišćenju iza velike i male nužde. Čišćenje se može vršiti kamenčićima, papirom a najbolje je vodom, jer vodom se postiže potpuno čišćenje.
DRUGI UVJET ZA NAMAZ: uzeti abdest ili, ako je potrebno, okupati se.
ABDEST
Abdest je posebno pranje čistom vodom radi obavljanja namaza. Abdest se uzima ovako:
Donese se namjera (nijjet) u srcu da će se uzeti abdest. Nijjet riječima nije potreban i nije potvrđeno izgovaranje nijjeta od strane Allahova Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem, isto važi i za abdeske dove i učenje sure El-Kadr nakon abdesta za što, također, ne postoji dokaz u praksi Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem.
kaže se: bismillāh (u ime Allaha),
operu se šake do zglobova (tri puta),
desnom rukom isperu se usta (tri puta). To se čini mućkajući vodom po usnoj šupljini, a potom se voda ispljune.
izaprati nos (tri puta) tako što će se voda iz desne ruke ušmrknuti i nakon toga izbaciti lijevom rukom.
oprati lice (tri puta). Licem se smatra sve od vrha čela (odakle je kosa nikla), pa do pod bradu i od uha do uha.
oprati ruke do iza laktova (tri puta), prvo desnu pa onda lijevu. Pranje ruku se vrši od vrhova prstiju, uključujući i šake pa sve do iza laktova.
potrati glavu od čela do zatiljka jedanput (to se čini na taj način što se objema mokrim rukama potare kosa od čela do zatiljka) i potaru se uši u jednom potezu (time što se kažiprstom potare unutrašnjost ušne školjke, a palcem vanjska strana uha).
oprati noge do iza članka (tri puta). Opere se prvo desna pa lijeva noga s tim da se vodi računa da se opere i između nožnih prstiju.
I time je uzimanje abdesta završeno. Nije potrebno učiti nikakve dove prije i u toku uzimanja abdesta osim bismille na početku. Lijepo je nakon uzetog abdesta izgovoriti: Ešhedu en lā ilāhe illallāhu vahdehu lā šerike leh we ešhedu enne Muhammeden abduhū we resūluhū. (Svjedočim da nema boga osim Allaha, Njega Jedinog i svjedočim da je Muhammed Njegov rob i poslanik.)
Šta kvari abdest?
1. Sve što izađe na dva otvora: mokraća, mezija, vedija, izmet, puštanje vjetra (svejedno da li se puštanje vjetra čulo ili ne) i sperma (u slučaju izlaska sperme je potrebno kupanje).
2. Duboki san.
3. Gubitak svijesti.
4. Krv koja istječe i gnoj u većim količinama. Ukoliko bi se čovjek posjekao i pojavila se krv a ne razlije se preko rane, onda nije pokvaren abdest. A ako bi se razlila i počela da teče onda bi abdest bio pokvaren (iako u vezi ovoga postoji razilaženje među učenjacima, i neki odabiru da je ispravnije da poticanje krvi ne kvari abdest, ipak je bolje obnoviti abdest). Cijeđenje bubuljice ne kvari abdest.
5. Povraćanje.
6. Dodirivanje spolnog organa dlanom ili prstima ruke.
7. Dodirivanje osobe suprotnog pola sa strašću koja uzrokuje izlazak mezije. Ukoliko ne bi došlo do izlaska mezije onda abdest ne bi bio pokvaren, makar taj dodir bio sa strašću.
GUSUL (KUPANJE)
Kupanje (gusul) je obavezno u sljedećim slučajevima:
1. Kada je osoba džunub (nečista). Osoba postaje džunub u sljedećim slučajevima:
a) prilikom spolnog odnosa kada se spolni organi dodirnu (bez obzira da li došlo do izlaska sperme ili ne).
b) prilikom polucije – izbacivanja sperme sa osjećajem strasti bez obzira da li se to desilo u snu ili na javi, muškarcu ili ženi.
2. Nakon prestanka menstruacije (hajz; ar. hajd, mehīd) i postporođajnog čišćenja (nifās) kod žene.
Da bi kupanje (gusul) bilo ispravno, potrebno je:
1. Nijjet.
2. Oprati usta i nos.
3. Oprati cijelo tijelo da nigdje suho ne ostane.
Ko ispoštuje ove tri stvari koje su farzovi gusula, takav je obavio kupanje propisno i očistio se.
Naravno, gusul ima svoje sunnete kojih se pohvalno držati. U hadisima Allahovog Poslanika se prenosi kako se i na koji način on kupao. Zato je lijepo gusul obaviti na sljedeći način:
– proučiti bismillah,
– odlučiti da će se kupati (nijjet),
– oprati šake tri puta,
– oprati spolni organ,
– uzeti abdest (u toku kojeg se izapiru usta i nos što je od farzova i sastavnih dijelova gusula) s tim da se pranje nogu može ostaviti za kraj,
– oprati glavu trljajući kosu da voda dopre do korijena kose (lijepo je to učiniti tri puta a može i jedanput uz upotrebu šampona i sredstava za pranje),
– oprati cijelo tijelo da nigdje suho ne ostane, počev od desnog pa lijevog ramena (lijepo je to učiniti tri puta, a može i jedanput).
Šta je džunub osobi i ženi koja ima menstruaciju (hajz), zabranjeno?
1. Učiti Kur’an,
2. Ulaziti u džamiju,
3. Klanjati,
4. Dodirivati Mushaf,
5. Ženi koja ima menstruaciju zabranjeno je i postiti.
TEJEMMUM (fiktivno čišćenje)
Tejemmum je formalno čišćenje zemljom (prahom) ili predmetima napravljenim od zemlje.
Tejemmum je propisan onome ko ostane bez vode i ko je, ni nakon traženja ne nađe da bi njome uzeo abdest ili gusul. Isto tako, tejemmum je propisan onome ko ima vodu, ali je zbog bolesti ili ne smije upotrijebiti, ili se boji da mu voda ne pogorša bolest, ili ne odgodi ozdravljenje. To isto važi i za onoga ko se ne može kretati i nema nikoga ko bi mu vodu dodao.
Kako se uzima tejemmum?
1. Učiniti nijjet u srcu.
2. Dotaknuti dlanovima čistu zemlju ili predmet od zemlje (kamen, ciglu), dlanove otresemo i njima potaremo lice jedanput, kao da ga peremo.
3. Na isti način ponovo dotaknemo rukama zemlju, pa potaremo ruke do iza lakata jedanput, kao da ih peremo.
Šta kvari tejemmum?
1. Budući da je tejemmum zamjena za abdest ili gusul, sve što kvari abdest, kvari i tejemmum.
2. Tejemmum će biti pokvaren onoj osobi koja je ostala bez vode kada ta dotična osoba dođe do vode. Npr. čovjek klanja sa tejemmumom a bio je džunub. Dođe voda, njegov tejemmum automatski prestaje važiti i on će prekinuti namaz i okupati se.
JOŠ NEKE NAPOMENE U VEZI ABDESTA
Potiranje (mesh) po obući i zavoju
Mesh znači potiranje vlažnom rukom po nečemu, bila to obuća ili zavoj. Ovdje se radi o olakšici koju je Allah dao, da se umjesto pranja potare (učini mesh). Kada je u pitanju mesh po obući, to dobro dođe u zimskom periodu kada je hladno i kada je nezgodno prati noge. Prvo ćemo pojasniti mesh po zavoju.
Ukoliko čovjek ima zavoj na ruci ili nekom drugom dijelu tijela koji se pere pri uzimanju abdesta ili gusula, on neće skidati taj zavoj nego će vlažnom rukom samo potrati po njemu.
Mesh (potiranje vlažnom rukom) po obući i čarapama
Mesh (potiranje) po obući se upražnjava umjesto pranja nogu.
Pod obućom se podrazumijeva sve što pokriva nogu do članaka (računajući i članke). U to spadaju mestve (lahka kožna obuća), duboke cipele, čizme.
Što se tiče čarapa, dozvoljeno je potirati po njima pod uslovom da su toliko debele da se ispod njih ne vidi koža ( ne može se uzimati mesh po štrampicama). Ne uvjetuje se da budu debele da ne propuštaju vodu i tome slično.
Uvjeti za mesh
Uvjeti za valjanost mesha po obući i onoga što ima status obuće (čarape i sl.) su sljedeći:
1. Da se obuju na noge dok je čovjek još pod abdestom. Dakle, čovjek uzme abdest, obuje obuću (mestve, čarape i sl.) i od tog momenta svaki sljedeći abdest ima pravo da uzima mesh, tj. da potire po obući.
2. Da je obuća (mestve, čarape….) dovoljno duboka, tako da pokriva cijelu površinu nogu koja se pere prilikom uzimanja abdesta.
3. Da se obuća poslije uzimanja mesha ne skida. Ako se skine, noge se moraju oprati. U suprotnom, abdest će biti pokvaren.
4. Dužina trajanja mesha je dan i noć za onoga ko je kod kuće, dok je za musafira (putnika) tri dana i noći. Na primjer, čovjek uzme abdest i obuje čarape. Od momenta gubljenja abdesta pa naredna 24 sata on ima pravo da prilikom svakog uzimanja abdesta ne pere noge, nego da potire po čarapama umjesto pranja nogu. Recimo, izgubi abdest danas u podne. Njegovo pravo uzimanja mesha traje do sutra u podne. Za putnika je taj rok duži – traje 72 sata.
Kako se uzima mesh (kako se čini potiranje)?
Mesh po obući se uzima tako da se mokrim rukama potare obuća tako što će se desnom rukom preći od prstiju preko gornjeg dijela stopala do članaka. Desnom rukom se potire desna noga, a lijevom rukom lijeva noga.
TREĆI UVJET ZA NAMAZ: pokriti stidna mjesta (biti pristojno obučen)
U namazu moraju biti pokriveni stidni dijelovi tijela. Stidno mjesto kod muškarca je sve od pupka do koljena (računajući i koljena), a kod žene cijelo tijelo osim lica i šaka. Kada je u pitanju odjeća žene (i u namazu i van namaza), obaveza je pokriti sve osim lica i šaka (i stopala moraju biti pokrivena time što će se obuti čarape), zatim odjeća ne smije biti tijesna da se oslikavaju dijelovi tijela.