Digital Millennium Copyright Act (DMCA)
Odredbe DMCA | Potencijalne odbrane od kršenja Prava
Digital Millennium Copyright Act (DMCA) donesen je 28. oktobra 1998. kako bi se pozabavio odnos između autorskih prava i interneta. Konkretno, ažuriranja su trebala
1) uspostaviti zaštitu za pružaoce usluga na mreži ako su pojedinačni korisnici sudjelovali u kršenju autorskih prava
2) obezbijediti pravnu zaštitu vlasnicima autorskih prava kako bi ih naveli da dijele rad na mreži i
3) učine nezakonitim davanje lažnih informacija o upravljanju autorskim pravima.
Vlasnici autorskih prava imaju ekskluzivna prava u određenom vremenskom periodu da reprodukuju, pripremaju izvedena dela,
distribuiraju kopije i javno prikazuju delo; oni mogu zakonski sprovesti ova prava podložno odbrani kao što je poštena upotreba.
Kada su materijali zaštićeni autorskim pravima u digitalnom formatu, kao što su digitalni streaming filmovi, grafičke slike ili softver, mogu se reproducirati i manipulirati njima brzo, lako i u velikim količinama. Kako bi zaštitili ove vrste djela od ilegalne reprodukcije, vlasnici autorskih prava često implementiraju digitalne ili tehničke uređaje za zaštitu kao što su šifriranje, lozinke ili digitalni vodeni žigovi, ali prekršioci autorskih prava i dalje mogu zaobići ove mjere. DMCA je pokušaj da se zakonski provedu sistemi digitalne zaštite, ali da se ograniči odgovornost na pružatelje usluga na mreži s kojima se korisnici angažiraju za distribuciju materijala koji krši autorska prava.
Odredbe DMCA
Bez zaobilaženja digitalne zaštite: Zabrana zaobilaženja tehnološke mjere ili tehnologije kontrole pristupa. Bez distribucije uređaja dizajniranih da zaobiđu digitalnu zaštitu: Zabrana trgovine tehnologijom kojom se zaobilaze mjere kontrole pristupa. Zabrana prodaje anti-sigurnosnih alata: Zabrana trgovine tehnologijom koja zaobilazi tehnološke mjere zaštite koje ograničavaju mogućnost kopiranja djela zaštićenog autorskim pravima. Bez uklanjanja informacija o autorskim pravima: Zabrana izmjene informacija o upravljanju autorskim pravima. Sigurna luka za dobavljače internetskih usluga: Sistem za koji dobavljači internetskih usluga (ISP) mogu izbjeći odgovornost za zamjensko ili doprinosno kršenje autorskih prava.
Odredba 1: Zaobilaženje digitalne zaštite
Prva odredba DMCA zabranjuje poništavanje mjere kontrole pristupa koja štiti ili ograničava pristup digitalnim informacijama. Poništavanje mjere kontrole pristupa ili zaobilaženje tehnološke mjere znači dešifrirati šifrirano djelo, dešifrirati šifrirano djelo ili na drugi način izbjeći, zaobići, ukloniti, deaktivirati ili narušiti tehnološku mjeru bez ovlaštenja vlasnika autorskih prava. Mjere kontrole pristupa nalaze se u mnogim digitalnim predmetima kao što su strimovanje filmova, video igrice ili kompjuterske igre. Ovdje su uočljivi izuzeci o kojima se govori u nastavku, koji dopuštaju gore navedeno zaobilaženje u ograničenim obrazovnim i bibliotečkim okolnostima, kao i ponekad dopuštajući obrnuti inženjering određenih uređaja.
Odredba 2: Distribucija uređaja koji zaobilaze digitalnu zaštitu
Druga odredba zabranjuje trgovinu uređajima koji zaobilaze kontrolu pristupa. Kako bi pojedinac pobijedio mjeru kontrole pristupa, može kreirati softver koji će omogućiti neovlašteni pristup informacijama zaštićenim autorskim pravima. Upotreba programa krši Odredbu 1: Zaobilaženje digitalne zaštite, a prodaja ili distribucija ovog računarskog programa je takođe nezakonita. Na primjer, sudovi su iznijeli tužbu protiv web lokacija koje hostuju BitTorrent tehnologiju koja je korištena u doprinosu kršenju autorskih prava navodeći korisnike trećih strana da preuzimaju filmove i televizijske emisije zaštićene autorskim pravima.
Odredba 3: Prodaja anti-sigurnosnih alata
Treća odredba zabranjuje trgovinu tehnologijom kojom se zaobilaze tehnološke mjere koje ograničavaju mogućnost reprodukcije djela zaštićenog autorskim pravima. Primjer ove vrste tehnološke zaštite je tehnika kodiranja koja sprječava reprodukciju audio datoteke i stoga kopiranje na računar. Zamislite ovo kao drugi nivo zaštite, poput neizbrisivih pakovanja boja skrivenih u svežnjevima gotovine ukradene iz banaka. Ova odredba bi spriječila korisnike da distribuiraju zaobilazno rješenje za reprodukciju audio datoteke na računaru. Iako se uređaj može legalno reprodukovati na računaru prema doktrini prve prodaje, trgovina uređajem koji omogućava korisniku da reprodukuje audio datoteku na računaru je ipak nezakonita.
Odredba 4: Uklanjanje informacija o upravljanju autorskim pravima
Četvrta odredba zabranjuje izmjenu informacija o upravljanju autorskim pravima ili davanje lažnih informacija o upravljanju autorskim pravima. Informacije o upravljanju autorskim pravima su informacije koje se prenose u vezi sa djelom zaštićenim autorskim pravima u svrhu identifikacije njegovog porijekla; takve informacije mogu uključivati naslov, autora, ime vlasnika autorskih prava, odredbe i uslove za korištenje djela, te identifikacijske brojeve ili simbole koji se odnose na gore navedene informacije. Ovo ne uključuje informacije o korisniku nekog djela ili copy of the work. Informacije o upravljanju autorskim pravima su poput serijskih brojeva na komercijalnim proizvodima kao što su kompjuteri ili automobili. Ova odredba sprječava korisnika da mijenja ove informacije prije nego što drugima prenese materijale zaštićene autorskim pravima.
Odredba 5: Sigurne luke od odgovornosti za Internet provajdere
Peta i posljednja odredba DMCA je osmišljena da zaštiti pružatelje internetskih usluga, omogućavajući
ISP-ovima da izbjegnu odgovornost za radnje svojih korisnika sve dok ne znaju ili imaju razloga da znaju da njihovi korisnici krše prava vlasnika autorskih prava.
Potencijalne odbrane od kršenja DMCA
Zakon kaže da zaštitna mjera mora djelotvorno kontrolirati pristup djelu. Jedan sud je prokomentarisao da to ne mora biti jako sredstvo zaštite, a sklapanje ugovora o licenci sa vlasnicima autorskih prava zadovoljava ovaj zahtjev prema statutu. Sud je naveo da tehnološka mjera efektivno kontroliše pristup djelu zaštićenom autorskim pravima ako je njegova funkcija, u stvari, kontrola pristupa. Sud se takođe pozvao na istoriju zakonodavstva, u kojoj se navodi da li, u redovnom toku svog rada, tehnologija zaista funkcioniše na definisane načine za kontrolu pristupa delu „[t]ov test se fokusira na funkciju koju tehnologija obavlja .” U osnovi, “efikasna kontrola pristupa” djelu zahtijeva samo način rada koji postiže ovaj cilj i ne mora biti efikasan. Vjerovatno, ako zaštita uopće ne funkcionira onda ne zadovoljava zahtjeve statuta.
Šta je sa poštenom upotrebom?
Iako postoji značajna debata o ovom pitanju, sudske odluke su zaključile da se obrana poštene upotrebe prema Odjeljku 107 Zakona o autorskim pravima ne primjenjuje na DMCA. Nastavlja se značajna politička debata o tome da li je to u interesu javnosti, ali prema sadašnjem zakonu, nije mudro pretpostaviti da se može prekršiti DMCA u svrhu poštene upotrebe. Shodno tome, trenutno se ne može zaobići digitalna zaštita od kopiranja, kao što je zabranjeno DMCA, kako bi se pristupilo djelu zaštićenom autorskim pravima u svrhu poštene upotrebe.
Izuzeci
Postoje neki izuzeci od odredbi DMCA, koje dopuštaju, na primjer, zaobilaženje zaštite autorskih prava u određenim situacijama ili za posebne svrhe. Međutim, ovi izuzeci su ograničenog opsega i bilo bi mudro da se direktno pozabavite DMCA ili se obratite advokatu da biste utvrdili da li se ti izuzeci odnose na vas. Neki primjeri isključenja iz odgovornosti koji su uključeni u DMCA
Odricanje od odgovornosti
Svi poizvodi razvijeni od strane programera trećih strana i distribuirane pod opštom javnom licencom (GPL LICENCA). Važno je napomenuti da mi nemamo nikakve veze ili povezanost sa trećim stranama programera ili vlasnika zaštitnih znakova, kao što su WordPress, WooCommerce, Elementor, WP Rocket, YITH, Rocketgenius i drugi. Kao vodeći dobavljač vrhunskih WordPress dodataka i tema, nudeći korisničku uslugu bez premca uz pridržavanje organskog pristupa. Posvećen izvrsnosti i pristupačnosti omogućavajući kupcima da uživaju u tri puta većoj uštedi bez kompromisa po pitanju kvaliteta.
Svi fajlovi i sadržaji predstavljeni na ovoj stranici prolaze kroz verifikaciju kroz
( McAfee Secure TrustedSite Certification ) - ( Virus Total )
Koristimo kolačiće kako bismo vam pružili najbolje iskustvo na našoj web stranici
Ako nastavite koristiti ovu stranicu, pretpostavit ćemo da ste zadovoljni njome