Šta je Novo?
  • Ebu Hurejre r.a. prenosi da je Allahov Poslanik s.a.v.s. rekao: Kada je Allah Stvorio Stvorenja u Knjizi koja je kod Njega, obavezao se! “Uistinu Moja milost preteže nad Mojom srdžbom”. Bilježe Muslim, Buhari, Nesai i Ibn Madždže.
  • Ebu Hurejre r.a. prenosi da je Allahov Poslanik s.a.v.s. rekao: "Uzvišeni Allah kaže: Ja sam Sebi dovoljan i ne treba Mi drug. Ko ucini neko djelo u ime nekog osim Mene, Ja cu ga prepustiti tome drugom." Muslim (i Ibn Madždže).
  • Ebu Hurejre r.a. prenosi da je Allahov Poslanik s.a.v.s. rekao: "Uzvišeni Allah je rekao: Ponos je Moja odjeca, a velicina Moj ogrtac! Bacit cu u vatru onoga ko Mi se bilo kojem od njih suprostavi." Bilježe Ebu Davud (Ahmed i Ibn Madždže, sahih hadis).
  • Ebu Hurejre r.a. prenosi da je Allahov Poslanik s.a.v.s. rekao: "Na Sudnjem Danu ce Allah reci: Gdje su oni što su se voljeli u Ime Moje Uzvišenosti? Danas cu ih uvesti u Moj hlad, kada nema drugog hlada osim Moga!" Bilježe Buhari (i Malik).
  • Ebu Hurejre r.a. prenosi da je Allahov Poslanik s.a.v.s. rekao: "Uzvišeni Allah je rekao: Ponos je Moja odjeca, a velicina Moj ogrtac! Bacit cu u vatru onoga ko Mi se bilo kojem od njih suprostavi." Bilježe Ebu Davud (Ahmed i Ibn Madždže, sahih hadis).

Boots

Global Media
Urednik Foruma
Regist
11-03-2024
Poruka
2,917
Reakcije
270
Točke
216
Pojava prvog menstrualnog ciklusa obavezuje ženu da obavlja svoje vjerske dužnosti, uključujući i ramazanski post. Mnogo je dilema s kojima se žene susreću kada je u pitanju post, a ovom prilikom nastojat ćemo odgovoriti na najčešća takva pitanja.

Menstrualni ciklus (hajz)

Prema hanefijskom mezhebu, najkraće trajanje menstrualnog ciklusa je tri dana, najduže deset dana, dok period čistoće između dva menstrualna krvarenja iznosi minimalno petnaest dana. Dokaz za to riječi su Poslanika Muhammeda, ‘alejhis-selam: “Najkraći period menstrualnog ciklusa kod žene koja ima menstrualni ciklus je tri dana, a najduži deset dana. Ono što prekorači ove dane je istihaza.”[1]

Ukoliko menstrualni ciklus započne u bilo kojem periodu ramazanskog dana od zore pa do zalaska sunca, makar i minutu prije iftara, post će biti pokvaren, žena će se omrsiti i dužna je napostiti taj dan. Međutim, ukoliko žena nakon nastupanja akšam-namaza primijeti da je menstrualni ciklus započeo, a nije sigurna da li je isti započeo prije ili poslije iftara, računat će da je isti započeo onog momenta kada je postala svjesna njegovog početka, tj. nakon iftara u ovom slučaju i nije dužna taj dan napostiti.

Ako ženi prestane hajz prije nastupanja zore, a nije stigla da se okupa, dužna je, prije zore, zanijetiti i započeti post tog dana bez odgađanja kupanja do izlaska sunca jer bi tako propustila obaviti sabah-namaz koji je obavezan kao što je i post obavezan. Ukoliko bi krvarenje prestalo nakon zore, makar i trenutak poslije, žena ne treba započinjati s postom. Ako bi zapostila, post tog dana nije validan i dužna je da ga naposti. Ako ženi u toku ramazanskog dana prestane ciklus i ona se okupa, treba da se suzdržava od stvari koje kvare post sve do zalaska sunca poštujući svetost ramazana.

Postporođajno krvarenje (nifas)

Ne postoji donja granica za trajanje postporođajnog ciklusa, a gornja granica je četrdeset dana. Žena u vrijeme ovog perioda ne smije postiti, ali će napostiti propuštene dane. Važno je napomenuti da postporođajno krvarenje ne mora trajati četrdeset dana, stoga ako isto prestane prije isteka četrdeset dana, žena je dužna okupati se i postiti.

Post trudnice i dojilje

Ako trudnoća protiče bez ikakvih problema i opće stanje trudnice je dobro, ona treba postiti. Međutim, ukoliko trudnica ima bojazan za vlastito ili zdravlje svog djeteta, ima opravdanje za prekid posta u tom periodu. Taj period može biti cijeli ramazan ili jedan njegov dio. Propis koji se odnosi na trudnicu također se odnosi i na majku dojilju. Dokaz za to je hadis poslanika Muhammeda, ‘alejhis-selam, u kojem stoji: “Uzvišeni Allah je putnika oslobodio obaveze posta i pola namaza (misli se na skraćivanje namaza tokom putovanja), a trudnicu i dojilju obaveze posta.” U slučaju ove dvije kategorije, najbolje je posavjetovati se s ljekarom specijalistom koji će dati preporuku shodno stanju pacijentice. Trudnica i dojilja dužne su, čim se ukaže prilika, napostiti propuštene dane posta.

Napaštanje propuštenih dana

Uzvišeni Allah kaže: (…) a onome od vas koji bude bolestan ili na putu – isti broj dana. (El-Bekare, 184) Iz ajeta se zaključuje da je žena dužna napostiti isti broj dana koliko ih je propustila zbog menstrualnog ciklusa, postporođajnog krvarenja, trudnoće ili dojenja. Ukoliko se radi o većem broju dana, najsigurnije je zabilježiti broj i napostiti ih čim se ukaže prilika, najkasnije do sljedećeg ramazana. Pogrešno je odlagati izvršavanje ove obaveze. Ukoliko žena nije stigla iz opravdanih ili neopravdanih razloga napostiti propuštene dane do sljedećeg ramazana, obaveza napaštanja ostaje sve dok je ne izvrši, a prema mišljenju hanefijskih pravnika, davati fidju (otkup) u ovom slučaju nije potrebno.

Propušteni dani se mogu napostiti jedan za drugim ili s prekidima; to je prepušteno volji i mogućnostima osobe koja napašta. Nema zapreke da se propušteni dani naposte u bilo kojem periodu godine, uključujući i zimske dane.

Važno je istaći da osoba koja ne posti iz opravdanih razloga ne treba javno mrsiti iz poštovanja prema mjesecu ramazanu i postačima.

Otkup za propuštene dane u slučaju smrti

Žena koja je preselila na ahiret prije nego što je imala priliku da naposti propuštene dane posta nije grješna. Međutim, žena koja je imala priliku da naposti, a iz nekih razloga to nije učinila, dužna je ostaviti oporuku da se iz njene imovine izdvoji fidja, a to podrazumijeva da se za svaki propušteni dan posta nahrani po jedan siromah.

Kako činiti ibadet za vrijeme hajza i nifasa?

Ponekad iz prevelike želje da maksimalno iskoriste ramazanske dane u ibadetu, žene razmišljaju da posegnu za tabletama za odgodu menstrualnog ciklusa. Vjernicima i vjernicama nije dozvoljeno nanositi štetu drugima ni sebi na bilo koji način, shodno kur’anskom ajetu: (…) i sami sebe u propast ne dovodite (El-Bekare, 195) i hadisa Poslanika Muhammeda, ‘alejhis-selam: „nema štete niti nanošenja štete”. S obzirom da korištenje spomenutih tableta nije bezazleno, ženi nije dozvoljeno remetiti prirodan ciklus koristeći ih.

Žena koja se nalazi u stanju hajza i nifasa, pored toga što je dužna prekinuti post čim se uvjeri u njihov početak, također, ne smije obavljati namaze kako obavezne, tako i dobrovoljne poput teravih-namaza, ne smije posjećivati džamije radi vjerskih programa niti joj je dozvoljeno učiti i čitati časni Kur’an, svejedno da li se radi o fizičkom Mushafu ili mobilnoj aplikaciji. Na to aludira kur’anski ajet iz sure El-Vaki’a: dodirnuti ga smiju samo oni koji su čisti, a period hajza i nifasa dakako je nečisto stanje.

Ženi je dozvoljeno da uči razne vrste zikrova poput jutarnjeg i večernjeg, da sluša učenje Kur’ana, da donosi salavat na poslanika Muhammeda, ‘alejhis-selam, te da upućuje dove Uzvišenom Allahu na arapskom i bosanskom jeziku. Pored navedenog, potražit će druge vidove dobročinstva kojima se može približiti svome Stvoritelju.

Pripremanje iftara i kušanje hrane

Nema sumnje da je ramazan prilika za raznovrsna dobra djela kojima se približavamo Uzvišenom Allahu. Jedan od tih načina je i pripremanje iftara postaču, što je, svakako, jedan vid dobročinstva prema drugima. Poslanik Muhammed, alejhis-selam, kazao je: “Ko priredi iftar postaču, imat će istu nagradu kao i on (postač), a da postaču neće biti umanjena njegova nagrada.”

Ženi koja priprema iftar svojoj porodici ili gostima dozvoljeno je da vrhom jezika kuša hranu koju sprema kako bi provjerila da li je ista dovoljno slana ili slatka. U tom slučaju strogo će voditi računa da ne proguta bilo šta od toga. Ako bi se desilo da proguta nešto od hrane koju je probala, post tog dana bio bi pokvaren i ima obavezu da ga naposti, ali će se ostatak dana suzdržavati od jela i pića.

Ginekološki pregled tokom posta i ostala pitanja

Vrlo važno je voditi računa o svom zdravlju i higijeni tijela jer “čistoća je pola vjere“, poručio nam je poslanik Muhammed, ‘alejhis-selam. U vezi s tim, ginekološki pregled i uzimanje uzorka za papa-test ne kvari post i nije dozvoljeno mrsiti te dane. Također, dozvoljeno je korištenje vaginaleta koje je propisao ljekar.

Ponekad su žene u dilemi da li kozmetika koju koriste kvari post. Odgovor je da post ne kvari upotreba dezodoransa, parfema, raznih krema i seruma za njegu lica i tijela i uvijek je pohvalna briga o čistoći tijela, posebno ako imamo namjeru otići na zajednički namaz.

Propisi u tekstu utemeljeni su na hanefijskom mezhebu i fetvama fetvai-emina Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini. Ukoliko neka od poštovanih čitateljki ima specifičnu situaciju, preporuka je da pošalje pitanje fetvai-eminu, gdje će dobiti adekvatan odgovor.

[1] Istihaza je krvarenje koje se ne ubraja ni u hajz ni u nifas. Žena koja je u istihazi je sahibi uzur, tj. izvršavat će sve ibadete, ali je dužna za svako namasko vrijeme uzimati abdest.

Priredila: Ajla Keserović

Tekst je objavljen u Ramazanskim novinama Medžlisa Tuzla​
 

Kreirajte nalog ili se prijavite

Morate biti član da biste ostavili komentar

Kreirajte nalog

Kreirajte nalog u našoj zajednici.

Prijava

Već imate račun? Prijavite se ovdje.

Google ads alanı
Nazad
Top Bottom