Džamija Sheikh Zaied u Abu Dabiju

Zanimljivosti Džamija Sheikh Zaied u Abu Dabiju

Arapske zemlje su oduvek bili poznate po svom bogatstvu i luksuzu, jedinstvene i orijentalne arhitekture. Tu su ne samo upečatljive u svojoj lepoti stare palate i džamije, već i nova arhitektonska dela. U 2007. godini u Abu Dabiju je svečano otvoren najveća džamija u Ujedinjenim Arapskim Emiratima - Sheikh Zaied Moskue. Izgrađena je u čast prvog predsednika i osnivača UAE, Sheikh Zaied bin Sultan Al Nahijan , koji je kasnije i sahranjen u njoj. Po veličini Sheikh Zaied Moskue je šesta na svetu.. Sheikh Zaied Grand Moskue je toliko veliki da može da primi oko 40.000 vernika, a glavna sala ima mesta za 9 hiljada ljudi. Na uglovima su četiri minareta džamije visoki 115 metara .

U svojih 57 kupola, glavna ima prečnik od 32, 8 m i dostiže visinu od 85 m. Sala za molitvu ukrašena je sa 20 hiljada mermernih ploča sa umetnutim poludragim kamenjem, uključujući i crvene ahat, lapis lazuli, ametist , oniks i biseri. Na spoljnoj strani džamije je 1096 stubova ,a unutar molitvene sale 96. Na podu u glavnoj molitvenoj prostoriji je najveći tepih na svetu, koji je proizvodilo na hiljade iranskih tkalja.Tepih zauzima površinu od 5,27m2, teži 35 tona i sadrži 2,267.000.000 čvorova.

Ovde postoji najveći u svetsu luster visine 10 m i prečnika 15m, od million Swarovskih kristala koji je proizveden u Nemačkoj. To nije samo verski objekat, već jedinstvena turistička atrakcija modernog Abu Dabija, a njena ljepota privlači mnoge posetioce. To je jedina džamija u Abu Dabiju, koja je otvorena za turiste i jedna od retkih u koju je ulaz dozvoljen ne-muslimanskom življu.

Prekrasna džamija Sheikh Zayed u Abu Dhabiju nije posebna samo po svojoj veličini (najveća džamija Emirata i osma po veličini u svijetu), već se ističe i svojom ljepotom. Ime je dobila po prvom predsjedniku Ujedinjenih Arapskih Emirata i inicijatoru njezine izgradnje, koji nije doživio dovršetak njezine gotovo trinaestogodišnje izgradnje te je u njoj i pokopan. Ovo monumentalno zdanje na čijoj izgradnji je radilo oko 3000 radnika otvoreno je za javnost 2007. godine u vrijeme islamskog mjeseca Ramadana. Džamija ima kapacitet za cca 40 tisuća posjetitelja, dok sama unutrašnjost može primiti između 7 i 9 tisuća posjetitelja.

U izgradnji džamije su sudjelovali umjetnici iz svih dijelova svijeta kako bi bila privlačnija i posjetiteljima drugih vjera. Krase ju četiri minareta koji se uzdižu do visine od gotovo 115 metara, dok je dvorište džamije veličine od gotovo 17 000 m2. Ima i više od 80 mramorom ukrašenih kupola. Unutrašnjost džamije je također posebna priča. Krase ju 12 tonski najveći luster na svijetu okićen Swarovski kristalima, te najveći svjetski tepih veći od 6.000 m2.

Smatra ju se za jedno od najpoznatijih muslimanskih svetišta, iako je namijenjena prvenstveno turistima. Kako vjernicima tako i nevjernicima. Adresa džamije je Sheikh Rashid Bin Saeed St – Abu Dhabi – Ujedinjeni Arapski Emirati. Ukoliko Vas put odvede u smjeru Abu Dhabija i odlučite se na posjet džamiji obavezno proučite pravila odijevanja i ponašanja. U džamiju ulazite bosi, a ulaz je besplatan.

99.jpg
 

Prilozi

Džamija je službeno otvorena 2007. godine u vreme islamskog meseca Ramadana. Ime je dobila po šeiku Zajedu bin Sultanu Al Nahjanu, osnivaču i prvom predsedniku UAE, koji je u njoj sahranjen.

Džamija šeika Zajeda drži čak tri svetska rekorda. Najveći ručno napravljen tepih iz jednog dela površine 5627 kvadratnih metara nalazi se unutar džamije, delo je žena iz Irana.
Najveći luster na svetu, dugačak 15m a širok 10m krasi prostoriju džamije koji možete videti prilikom obilaska i najveća kupola na jednoj džamiji jeste upravo ona podignuta nad glavnom zgradom za molitvu šeik Zajedove džamije.

U džamiji žene obavezno nose hidžab (abaja i marama od svile), a muškarci belu haljinu tj. dišdaš i belu maramu za glavu.
Napomenula bih da za muškarce nošnja nije obavezna ukoliko su prikladno obučeni, što podrazumeva duge nogavice i majicu kratkih rukava.
Uglavnom potrebno dobijate pre ulaska u dvorište džamije, za presvlačenje obezbeđene su svlačionice.
Hranu nije dozvoljeno unositi.

U džamiju ulazite bosi, a obuću ostavljate na policama.
Ulaz u džamiju se ne plaća.

Muskarac i žena se ne smeju držati za ruke, grliti, ljubiti i vrlo bitna stavka jeste da nije dozvoljeno provokativno pozirati prilikom fotografisanja.
Do džamije možete doći autobusom broj 54 ili taksijem. Od centra grada je potrebno 15tak minuta do džamije.

U izradi ove impozantne gradževine angažovani su uetnici iz čitavog sveta te možete videti arapski, maurski, indijski i persijski stil gradnje.
Korišćen je isti mermer prilikom gradnje kao kod Tadž Mahala.

Najbolje vreme za posetu džamije jeste 17h, kada nije toliko toplo, ukazaće vam se prilika da vidite gradjevinu u toku dana, ali i kada zadje sunce, a upale svetla i otkriju novu sliku džamije.​
 

Registracija ili Prijava

Morate biti član da biste učestvovali na forumu

Registracija

Kreirajte svoj nalog

Prijava

Prijavite se ovdje

Kupite ekipi kahvu

Best Teme

Islamska Pitanja
Radio BiR   Slušaj Uživo
Donate
Nazad
Top Bottom