Treba li i ikamet ponavljati za mujezinom?

Islamske Fetve Treba li i ikamet ponavljati za mujezinom?

Boots

Boots
⚜️ EDITOR ⚜️
Urednik
Urednik Foruma
Regist
11-03-2024
Poruka
4,759
Reakcije
346
Bodovi
216
Pitanje:

Treba li i ikamet ponavljati za mujezinom?

Odgovor:

U vezi s ponavljanjem ikameta za mujezinom postoji hadis koji je zabilježio imam Ebu Davud, ali je on slab i pomoću njega se ne može dokazivati.
(Hafiz Ibn Hadžer, u djelu Telhisul-habir, 1/212, veli da je ovo predanje slabo.) Ispravno je, dakle, da se ikamet ne ponavlja za mujezinom.

Šejh Muhammed b. Usejmin​
 
Ikamet je riječ arapskog porijekla koja znači uspostavljanje. U islamskoj praksi predstavlja tekst koji je svaki muškarac musliman obavezan proučiti prije obavljanja svakog farz-namaza (sabahskog, podnevskog, ikindijskog, akšamskog, jacijskog i džumanskog farza).

Ezan spada u potvrđene sunete.

To je oglašavanje početka namaskog vremena posebnim riječima. Njime se poziva na namaz i u džemat i on predstavlja jedno od obilježja Islama. Sunet gaje proučiti, makar čovjek i sam klanjao, pa čak i za prošle namaze. Ezan je propisan prve godine po hidžri. Povod njegovog propisivanja bilo je okupljanje muslimana na zajednički namaz. Oni su bili u nedoumici kad treba da dođu s obzirom da ih niko nije pozivao.

Jednog dana o tome je započeo razgovor pa su neki rekli: “Uzmite zvono poput kršćana “, dok su drugi rekli: “Uzmite trubu poput Jevreja”, Hazreti Omer je predložio da neko poziva na namaz i njegovo mišljenje je odobreno, pa je Muhammed a.s. naredio Abdullahu b. Zejdu da poziva na namaz (učenje ezana).

Riječi ezana i ikameta, u obliku u kom se i danas uče, uzete su iz sna kojeg su sanjali Abdullah ibn Zejd i Omer ibn Hattab. Ezan ima petnaest rečenica: četiri puta prvi tekbir, ostale rečenice po dva puta, te La illahe illallah” jedan put.

Prema tome ezan glasi ovako:
Allahu ekber Allahu ekber Allahu ekber Allahu ekber,
Ešhedu en la ilahe illallah ešhedu en la ilahe illallah,Ešhedu enne Muhammeden resulullah Ešhedu enne Muhammeden resulullah,
Hajje ales-salah Hajje ales-salah,
Hajje alel-felah Hajje alel-felah
Allahu ekber Allahu ekber
La ilahe illellah.​

Ikamet

Ikamet ima jedanaest rečenica: po dva puta prvi i poslednji tekbir i rečenica “Kad kametis-salah”, a ostale rečenice po jedan put. Sunnet je da mujezin riječi šehadeta dva puta izgovori u sebi prije nego što ih izgovori naglas. Prilikom sabahskog ezana propisano je da se poslije riječi “hajje alel- -felah” dva puta izgovori “es-salatu hajrun minen-nevm”.

Mustehab je onom ko čuje ezan da ponavlja ono što govori mujezin, osim poslije riječi “hajje ales-salah” i “hajje alel-felah”, kada treba reći “la havle ve la kuvvete illa billah”. Isto to treba činiti i prilikom slušanja ikameta, osim poslije riječi “kad kametis-salatu”, kada treba reći “ekamehelahu ve edameha” (Hadis je daif, slab).

Nakon ezana sunnet je proučiti slijedeću dovu:

“Allahumme rabbe hazihid-da’vetit-tammeti vessalatil kaimeti ati Muhammedenil- vesile-te vel-fadilete veb-ashu mekamen mahmudenillezi veadtehu inneke latuhliful – miad”.

Sunet je da onaj koji uči ezan i ikamet bude pod abdestom, zatim ih uči stojeći, okrenuvši se prema Kibli, s tim što će se, pri izgovaranju riječi “hajje ales-salah”, okrenuti glavom i grudima na desnu stranu, a pri izgovaranju riječi “hajje alel-felah” na lijevu stranu. Prste će staviti u uši. Ezan će učiti polahko, a ikamet brže.

Ezan se uči na početku namaskog vremena.
Prije sabahskog ezana lijepo bi bilo proučiti dodatni ezan.

Propisani ezan za džumu je onaj pred hutbu, a ezan prije toga nije bio u praksi Muhammeda a.s., već gaje uveo h. Osman u doba svoga hilafeta, radi upozorenja ljudi za džumu-namaz.

Ko uđe u džamiju nakon stoje obavljen namaz, ako hoće može u sebi proučiti ezan i ikamet, ali je ezan džemata dovoljan i za one koji dođu poslije džemata.​
 
Selam, interesuje me da li je ispravno učenje ikameta kao ezan, kao što se uči na našim prostorima i zbog čega se uči tako?

Da vas Allah nagradi zbog vašeg rada na ovoj stranici, maksuz selam.

ODGOVOR: Alejkumusselam.
U vjerodostojnim hadisima je prenešeno da se ikamet može učiti na dva načina.

Prvi način:

Allahu ekber! Allahu ekber!
Ešhedu en la ilahe illa-llah!
Ešhedu enne Muhammeden resulu-llah!
Hajje ales-salah!
Hajje alel-felah!
Kad kametis-salatu! Kad kametis-salah!
Allahu ekber! Allahu ekber!
La ilahe illallah!


Ovaj način se prenosi u hadisu Abdullaha ibn Zejda, radijallahu anhu, da je Bilal, radijallahu anhu, učio ikamet ovim riječima. Hadis bilježe
Ebu-Davud, Ibn-Madže, Ahmed i drugi. A Buharija ga ocjenjuje vjerodostojnim.

Drugi način:

Allahu ekber! Allahu ekber! Allahu ekber! Allahu ekber!
Ešhedu en la ilahe illa-llah! Ešhedu en la ilahe illa-llah!
Ešhedu enne Muhammeden resulu-llah! Ešhedu enne Muhammeden resulu-llah!
Hajje ales-salah! Hajje ales-salah!
Hajje alel-felah! Hajje alel-felah!
Kad kametis-salatu! Kad kametis-salah!
Allahu ekber! Allahu ekber!
La ilahe illallah


Ovaj način učenja ikameta je došao u hadisu Ebi Mahzure u kojem je rekao Poslanik, sallalahu alejhi ve sellem:
“A ikamet ima sedamnaest rečenica.” Bilježi ga Tirmizi i Nesai, a vjerodostojnim ga ocjenjuju Tirmizi i Albani.
Ovaj drugi način učenja ikameta je onaj koji se praktikuje kod nas u Bosni.

Prema tome, učenje ikameta poput ezana kako se praktikuje kod nas u Bosni i na čemu je hanefijski mezheb je ispravan, na vjerodostojnom hadisu zasnovan način učenja ikameta.
Nema smetnje da se ikamet uči na bilo koji od ova dva načina. Ve billahi tevfik.​
 

Registracija ili Prijava

Morate biti član da biste učestvovali na forumu

Registracija

Kreirajte svoj nalog

Prijava

Prijavite se ovdje

Kupite ekipi kahvu

Best Teme

Islamska Pitanja
Radio BiR   Slušaj Uživo
Donate
Nazad
Top Bottom