Vrelo Ajvatovica kod Prusca

Wiki Fotografije Vrelo Ajvatovica kod Prusca

Boots

Urednik
Urednik Foruma
Regist
11-03-2024
Poruka
4,362
Reakcije
339
Bodovi
216
Vrelo Ajvatovica kod Prusca
Vrelo Ajvatovica je najveće dovište muslimana i jedno od najstarijih u Bosni i Hercegovini. Ime je dobilo po Ajvaz-dedi za kojeg legenda kaže da je nastojao dovesti vodu sa ovog vrela u mjesto Prusac, koje je oskudijevalo pitkom vodom. Nedaleko od samog vrela ispriječila mu se velika stijena široka oko 70 i visoka oko 30 metara. Narodna predaja kaže da se Ajvaz-dedo 40 dana ranim sabah-namazom (jutarnja molitva) obraćao Bogu da stijenu ukloni.

Četrdesetog jutra nakon molitve je nakratko zadrijemao i usnio san o dva velika bijela ovna kako se sudaraju rogovima. Iz sna ga je prenula jaka tutnjava i ugledao stijenu da se trese i na kraju se raspukla na dva dijela.
U širokom procijepu koji je tada nastao u raspukloj stijeni, Ajvaz-dedo je položio drvene tomruke (cijevi) i tako doveo vodu u Prusac.
Ajvaz-dedo je u Prusac došao nakon osvajanja Osmanlija i pada Bosanskog Kraljevstva (1463. god.). U narodu je ostala priča o njemu da je bio učen čovjek, koji je cijeli svoj život posvetio na prosvjećivanju naroda i unaprijeđenju kraja u koji je došao.​

01-vrelo-ajvatovica-kod-prusca.jpg
Vrelo Ajvatovca je smješteno u srcu planine na 1030 metara nadmorske visine i okruženo visokim stablima guste šume. Vrelo je dobilo ime po Ajvaz-dedi. Godine 1931., izgrađena je kaptaža na vrelu Ajvatovica za vodosnabdjevanje Prusca.
Vodovodne cijevi su položene u dužini oko 5 km na pravcu: Ajvatovica – Orlovac – Han čardak – Škandar – Stražnica – Prusac/Varoš (696 m/nv). Voda iz vrela Ajvatovica nije nikada prestala teći u Prusac.​

4.png7.png
Ajvaz-dedo je u Prusac došao nakon osvajanja Osmanlija i pada Bosanskog Kraljevstva (1463. god.). U narodu je ostala priča o njemu da je bio učen čovjek, koji je cijeli svoj život posvetio na prosvjećivanju naroda i unaprijeđenju kraja u koji je došao. Ajvaz-dedino turbe se nalazi u Pruscu nedaleko od Handan-agine džamije u velikom mezarju.

Sjećanje na Ajvaz-dedu postalo je svojevrsna tradicija muslimanskog stanovništva u Bosni i Hercegovini. U znak Božje blagodati ljudi su počeli pohoditi ovo mjesto gdje se dogodilo raspuknuće stijene. Ova tradicionalna vjersko-kulturna manifestacija održava se više od pet stotina godina u svaki sedmi ponedjeljak po Jurjevu. Tradicionalni ceremonijalni dio Ajvatovice počinje paradom konjanika i pješaštva. Konjanici s barjacima, tekbiri i ilahije su sastavni dio duha Ajvatovice. Nakon ceremonijala mnogi vjernici prođu kroz raspuklu stijenu.
Islamska vjerska zajednica često naglašava da raspukla stijena nema nikakva ljekovita svojstva te da posjetioci ne čine sujevjerja, ipak ima onih koji kući ponesu po neki kamenčić sa stijene kao suvenir.​

77.png
Vrelo Ajvatovica se nalazi u blizini drevnog grada Prusac (oko 7 km), nekada zvanog Akhisar ili Bjeli grad/Biograd. To je jedan od najstarijih srednjovjekovnih utvrđenih gradova u Bosni i Hercegovini. Za vrijeme osmanlijske vladavine Prusac je bio kulturno i vjersko središte Bosanskog pašaluka. Stari grad Akhisar se nalazi u gornjem toku rijeke Vrbas u blizini Bugojna i Gornjeg Vakufa. Smješten je na vrhu litice u mjestu Prusac, oko 5 km južno od Donjeg Vakufa. Od regionalnog puta Donji Vakuf – Bugojno je udaljen oko 2 km. Stari grad Akhisar u Pruscu je nacionalni spomenik Bosne i Hercegovine (od 2004. god.).​

678.png
 

Brza Prijava

Morate biti član da biste učestvovali u diskusiji

Registracija

Kreirajte svoj nalog

Prijava

Prijavite se ovdje

Click Here To Donate

Best Teme

  • Islamska Pitanja
  • Radio BiR   Slušaj Uživo

    Best Resursi

    Nazad
    Top Bottom