Historijat Vranduka

Izleti & Travel Historijat Vranduka

Graditeljska cjelina – Stari grad Vranduk u Vranduku

Stari grad Vranduk je, vjerovatno, podignut krajem 14. stoljeća na strateški vrlo važnom putu. Od osnivanja do 1463. godine, Vranduk je banski, a zatim kraljevski grad. Bio je jedini utvrđeni grad u župi Brod, jednoj od 7 župa srednjovjekovne Bosne. Ime Vranduk se prvi put spominje 1410. godine. U njemu su bosanski kraljevi primali izaslanstva, potpisivali ugovore i izdavali povelje. Brat kralja Tomaša, Radivoj, se u dokumentima spominje kao ”knez od Vranduka”. Veće trgovačko–obrtničko naselje izvan bedema je nastalo u selu Varošišću, oko 2,5 km udaljeno od utvrđenja u Vranduku. Tu su franjevci utemeljili samostan i sredinom 15. stoljeća sagradili Crkvu sv. Marije.

Vranduku je doživio pun razvoj u XV. stoljeću. U okolici Vranduka se razvio sustav obrambenih objekata i unutar tih zidina manje naselje ”sotto Vranduch”. Kralj Tomaš je Vranduku posvetio posebnu pažnju: ispod grada je podigao Crkvu sv. Tome, svog zaštitnika, za koju je od pape dobio posebne povlastice, grad je preuredio a bedeme ojačao.

Osmanlije su u više navrata opsjedale Vranduk. Zauzeli su ga 1463. godine. U svom pohodu na Bosnu 1697. godine, Eugen Savojski je, uočivši težinu osvajanja grada, zaobišao Vranduk. Početkom 18. stoljeća utemeljena je Vrandučka kapetanija. U 18. i početkom 19. stoljeća grad je služio kao zatvor za političke krivce. Austrijske trupe su 1878. godine zauzele grad i u njemu držale posadu do 1890. godine kada je napušten.

Stari grad u Vranduku pripada tipu brdskog utvrđenja. Tvrđava je, i pored kasnijih prepravki, sačuvala izvorne oblike, koji podsjećaju na rana rješenja europskih utvrđenja. U srednjem vijeku je glavna kula bila viša a prostor obora podijeljen zidom. Mala kula i istočni zid naknadno su dograđeni u svrhu zaštite ulaza u tvrđavu. U sklopu obora nalazilo se više objekata različite namjene, a pronađeni su i ostaci „Dizdareve kuće“.

Unutar zidova Starog grada pronađeni su brojni arheološki nalazi iz srednjeg vijeka i osmanskog perioda: posude, nakit, novčići, alatke, mamuze, i sl. Svi nalazi su pohranjeni u Muzeju grada Zenice.

Džamija sultana Fatiha

Vrandučka stara džamija poznata i kao Džamija sultana Fatiha sagrađena je nakon što su 1463. godine Osmanlije osvojile Vranduk. Vrandučka džamija je bila tvrđavska džamija sagrađena direktno uz utvrdu. Ovakve džamije obično nisu imale česmu, već bunar koji se nalazio u sklopu utvrde.

Džamija pripada tipu džamije sa drvenim dvostranim mahfilom i drvenom munarom. Jedna od karakteristika ove džamije su njena dva ulaza –sa sjeverne i sa zapadne strane. Džamija je, kao i svi objekti u Vranduku, imala strmi četverostrešni drveni krov pokriven šindrom.Kasnijim intervencijama džamiji je izmijenjen nagib krova i vrsta krovnog pokrivača.

Veliki broj imama ove džamije su bili iz obitelji Imamovića u Vranduku. U ovoj obitelji se čuva berat izdan od strane bosanskog valije Silahdar Abdulah-paše, u mjesecu muharemu 1195. A.H. (1780. /1781.)​
 

Prilozi

  • 51.5 KB Pregleda: 11
  • 19.9 KB Pregleda: 0
  • 34.8 KB Pregleda: 0
  • 172.8 KB Pregleda: 0
  • 43.6 KB Pregleda: 0
Kava s pogledom u prošlost: Vrandučka tvrđava vraća nas u druga vremena i mir prirode

U njoj su pronađeni brojni arheološki nalazi iz srednjeg vijeka koje danas čuva Muzej grada Zenice, a u blizini se nalazi i postav tradicionalne bosanske kuće koja svjedoči životu, zanatima i nošnji prošlih vremena...

Zelena brda, bistra rijeka, stara kamena tvrđava i dašak Istoka – sve ovo pronašli smo na terasi starog grada Vranduka, nedaleko od Zenice u Bosni i Hercegovini. Udaljeno je 20-ak minuta vožnje autom od Zenice i malo više od sat vremena vožnje od Sarajeva.

Ono što nas je zaintrigiralo jest dobro očuvana srednjovjekovna tvrđava Vranduk na klisuri iznad rijeke Bosne - ona ju okružuje s tri strane u obliku potkove.

Povratak u doba kad je turska vojska drmala Europu

Ime Vranduk spominje se prvi put početkom 15. stoljeća, a pretpostavlja se da je stari grad podignut i nešto ranije. Tvrđava je bila na dobroj obrambenoj poziciji, okružena masivnim zidinama i puškarnicama. Unutar nje nalazi se i veliko izduženo dvorište s glavnom kulom, bunarom i topom, s kojeg se pruža veleban pogled na rijeku i naselje u podnožju.

Na ovom području trag su ostavili pripadnici bosanske kraljevske dinastije Kotromanić i kneževi. Ovdje su primali izaslanstva i potpisivali ugovore vezane za trgovinu ili prolaz kroz ovaj dio Bosne. U doba Osmanlija uz tvrđavu je podignuta i vrandučka džamija, posvećena sultanu Fatihu (poznatijem kao Mehmed II ili Mehmed Osvajač). Osmanlije su tvrđavu nakon osvajanja koristile kao vojnu utvrdu.

Krajem 17. stoljeća preusmjerila je Eugena Savojskog koji je, procijenivši ju kao prevelik zalogaj, u svom pohodu na Bosnu prošetao dalje. Služila je i kao zatvor za političke protivnike, dok ju zadnju nisu napustile austrijske trupe.

Putovanje u prošlost, miris kave i žubor rijeke

Tvrđava danas radi kao muzej i proglašena je za nacionalni spomenik Bosne i Hercegovine. Muzej pruža uvid u naoružanje i izgled vojnika u srednjem vijeku, srednjovjekovnu kuhinju, kraljevsku blagovaonicu i odore koje posjetitelji mogu odjenuti, te pisarnicu s povijesnim dokumentima na posljednjem katu.

U njoj su pronađeni brojni arheološki nalazi iz srednjeg vijeka koje danas čuva Muzej grada Zenice, a u blizini se nalazi i postav tradicionalne bosanske kuće koja svjedoči životu, zanatima i nošnji prošlih vremena.

U Vranduku se možete okušati u srednjovjekovnim igrama poput natjecanja u streljaštvu, potezanju konopca, utrka u vreći, nabacivanju potkova i sl. Prije nego se uputite, provjerite moguća događanja jer se ovdje znaju odvijati i koncerti srednjovjekovne glazbe koje je šteta promašiti. U ovo pandemijsko doba sumnjamo u to, no tko zna što sutra nosi.

Prošećete li uz rijeku, možete naići na stare drvene mlinove koji su u toplijim danima lijepo mjesto za odmor i uživanje u prirodi. Što još reći osim da je Vranduk savršeno mjesto za odmoriti dušu putovanjem kroz vrijeme, uz kavicu s pogledom na zelenilo i rijeku Bosnu.​
 

Brza Prijava

Morate biti član da biste učestvovali u diskusiji

Registracija

Kreirajte svoj nalog

Prijava

Prijavite se ovdje

Click Here To Donate

Best Teme

  • Islamska Pitanja
  • Radio BiR   Slušaj Uživo

    Best Resursi

    Nazad
    Top Bottom