Trgovina sa Bosanskom Posavinom
25 - April - 2025 - Pet | 03:57 | Faze Mjeseca | Hilal (Silazni)

Historijski Događaji Trgovina sa Bosanskom Posavinom

Naziv Kategorije Crtice iz Historije
Naslov Teme Trgovina sa Bosanskom Posavinom
Pokretač Teme Admin
Početni datum
Odgovora 0
Pregleda 47
Reakcije 0
Zadnji Autor Admin
Trgovina sa Bosanskom Posavinom – Kako je Tuđman u Dejtonu izdao Hrvate Posavine

Hrvati Bosanske Posavine su neposredno nakon rata za nju znali reći da je ona “Vukovar bosanskohercegovačkih Hrvata”. Od ukupnog broja poginulih Hrvata tokom rata u Bosni i Hercegovini, 40% otpada na Hrvate iz Posavine. Također, Posavljani čine i polovicu od ukupnog broja prognanih Hrvata. Tokom borbi za Bosansku Posavinu, a naročito tokom ljeta 1992. godine, kada je srpska vojska pokrenula žestoku ofanzivu na ove krajeve koja je dovela do pada gotovo cijelog prostora Bosanske Posavine (sa izuzetkom Gradačca i Orašja) poginulo je 2 200 pripadnika Hrvatskoj vijeća odbrane i 1 000 civila, dok blizu 8 000 stanovnika ima status teškog invalida.

Plan Kontakt grupe iz 1994. godine predviđao je da većinski prostor Bosanske Postavine uđe u sastav Federacije Bosne i Hercegovine. Ipak, Dejtonskim mirovnim sporazumom pored odbranjenog Orašja i Gradačca u sastav FBiH ušao je još samo Odžak i manji dijelovi općine Bosanski Šamac. Hrvati, ali i Bošnjaci Bosanske Posavine su za ovakav rasplet događaja odmah optužili hrvatskog predsjednika Franju Tuđmana i prema njemu izazvali jedan vid pobune.

Još dok su se odvijali pregovori u američkoj vojnoj bazi “Wright Patterson”, Hrvatsko narodno vijeće BiH alarmiralo je da pregovori ne idu u povoljnom smijeru za Hrvate Bosanske Posavine. U svom izvještaju HNV konstatiralo je da je riječ o trgovini teritorije i ljudskim sudbinama. “Tuđman sa svoje strane vrši pritisak na hrvatski dio bosanskohercegovačke delegacije da pristane na ovaj dogovor”, navelo se u izvještaju. Krešimir Zubak koji je formalno bio prvi čovjek FBiH i tzv. “Herceg Bosne”, odbio je potpisati predaju Posavine, a kada se našao krajem novembra 1995. godine u Orašju “pravdao se”, kako su mu u Americi Milošević i Holbruk “potvrdili da je Posavina davno prodana.

Milošević je rekao da je to riješio u dogovoru sa Tuđmanom i da o tome uopće ne želi razgovarati”. Prema njegovim navodima on je predlagao sasvim drugačiju zamjenu teritorija – “onoga što sada kontrolira HVO, a ranije je bio naseljen većinskim srpskim pučanstvom, za područje Bosanske Posavine, gdje su Hrvati većinsko pučanstvo”. Tek je u Dejtonu otkrio da Tuđman nije poslao hrvatsku vojsku da oslobodi Šipvo, Glamoč i Drvar kako bi se izvršila zamjena ovih, prije rata, većinski srpskih gradova sa područjem Posavine, koji je bio većinski naseljen Hrvatima. Prema navodima Holbruka Tuđman je odbio zamijeniti navedene gradove u jugozapadnoj Bosni za gradove u Bosanskoj Posavini, naseljene Hrvatima.

U konačnici trgovinu oko Bosanske Posavine priznao je i sam Tuđman. Pred polazak na pregovore u Dejtonu opširno i konfuzno je govorio o Posavini. Otkrio je da se u Dejtonu postavilo pitanje: ako Hrvati žele Posavinu, onda bi morali vratiti ona područja koja je Hrvatska vojska oslobodila u završnoj fazi rata, tokom septembra i oktobra 1995. godine u jugozapadnoj Bosni. Tuđman je takav zahtjev ocijenio neprihvatljivim. Doslovno je rekao: “Morali smo napraviti takve ustupke u Posavini da bismo mogli zadržati rezultate svojih pobjeda”. Zapravo ti rezultati su bili naum da se Srbi niti po koju cijenu ne vrate u “područja koja su napustili” i da im se ne vraćaju “sva ona područja koja su hrvatske snage nakon operacije ‘Oluja’, u Bosni osvojile”.

Tuđman je čak nastojao odgovornost za gubitak Posavine prebaciti na stanovništvo Bosanske Posavine. Naveo je da Dejton “ne može vratiti ono što su u ratu izgubili”. Naročito je u propagandi maha uzela Hrvatska radiotelevizija koja je izvještavala kako je “Posavina šaptom pala, nakon što je dobar dio stanovništva otišao u svijet, da su dobar dio Hrvata u Posavini izjašnjavao Jugoslavenima i da su zbog toga okrenuli leđa ratu, kao i da je jedan dio hrvata prešao u ‘muslimansku armiju’ (misli se na Armiju Republike Bosne i Hercegovine)”.

Jedan od najutjecajnijih Posavljaka u toku rata i prvi čovjek HDZ-a Posavine, Iko Stanić je u to vrijeme najviše radio da se izbori za Bosansku Posavinu. U jednom intervuju od 1. decembra 1995. godine navodi: “To nije tačno (misli se na optužbe iz prethodnom pasusa) – Posavina je pala u vrlo misterioznim okolnostima i vjerovatno će se rasprava o tome sada aktualizirati. Poznavaoci tvrde da je Posavina predata dekretom iz Zagreba.

Optužbe na račun Posavljaka jeftina su podvala, kao i tvrdnja, koja se pojavila u ovdašnjim medijima, kako je Posavina u Dejtonu izgubljena nakon što je Sarajevo u cjelosti pripalo Bošnjacima. Ali čini se da te optužbe pokazuju namjeru da se između posavskih Hrvata i Bošnjaka posije sjeme razdora. Sve vrijeme rata oni su vrlo dobro surađivali, tako je i danas, i možda je za službeni Zagreb upravo u tome problem – što među njima problema nema”. Dalje navodi: “Mi nismo samo ogorčeni, nego smo i opasni (…) U Orašju je bilo prijedloga da se izabere delegacija koja bi otišla predsjedniku Tuđmanu. Mislim da to nema svrhe – on je izdao naše interese i prodao Bosansku Posavinu. Tu prestaje svaki dijalog”.

Ipak, 2. decembra 1995. godine više od hiljadu ljudi, uglavnom prognanih, izbjeglih i raseljenih Posavljaka, u organizaciji Domovinske zajednice Bosanske Posavine, Hrvatskog narodnog vijeća Bosanske Posavine i HKD “Napredak” Bosanske Posavine, pod zajedinčkim motom “Ne damo te Posavino”, održava demonstracije u glavnom gradu Republike Hrvatske. Na ovom je skupu izraženo nezadovoljstvo Dejtonskim sporazumom, zbog sudbine većeg dijela Bosanske Posavine koji nije ušao u sastav FBiH, što je izraženo i parolama kao što su: “Ovo je drugo Karađorđevo”, “Izdaja”, “Hoćemo kući”, “Ne može se precrtati sudbina 160 000 Hrvat”, itd.

Skup je zavrešen porukom da se u Parizu, gdje je odlučeno da se ratifikuje sporazum 14. decembra, ne potpiše sporazum sve dok Posavina ponovo ne bude hrvatska. Istovremeno sa demonstracijama čelni ljudi HDZ-a su sa saborske govornice uvjeravali Hrvate u Bosanskoj Posavini kako im nikada nije bilo bolje: “prije nisu smjeli reći da su Hrvati”, a sada to mogu vikati do neba, a kada sve izgube – “imaju hrvatsku državu”. U propagandu se uključio i Ured za prognanike i izbjeglice “HR Herceg Bosne”, koji je izdavao letke i time nastojao smiriti Posavljake: “Imajte opet svoj dom, ako mislite na budućnost svoje djece, ako ste spremni za novi početak”.

Nakon tog patetičnog uvoda zainteresovanim se nudi lista mjesta u kojima “postoji popis stanova i kuća”: Jajce, Kupres, Drvar, Šipovo, Glamoč, Bosansko Grahovo. U letku dalje stoji: “U prilici ste izabrati: mjesto budućeg življenja, stan ili kuću prema obiteljskim potrebama, radno mjesto ili srednju školu za svoju djecu”. Letak završava onako kako i počinje: “Imajte ponovo svoj dom ovdje, gdje živimo od stoljeća sedmog”.

IZVOR: List “Oslobođenje”; 3. XII 1995. godine​
 

Prilozi

Brza Prijava

Morate biti član da biste učestvovali na forumu

Registracija

Kreirajte svoj nalog

Prijava

Prijavite se ovdje

Kupite ekipi kahvu

Best Teme

Islamska Pitanja
Radio BiR   Slušaj Uživo
Donate
Nazad
Top Bottom