Učenje Kur’ana sa mobitela u vrijeme hajza

Učenje Kur’ana sa mobitela u vrijeme hajza

Boots

Boots
⚜️ EDITOR ⚜️
Urednik
Urednik Foruma
Regist
11-03-2024
Poruka
4,759
Reakcije
346
Bodovi
216
Ramazan je mjesec intenzivnog učenja Kur’ana, stoga me zanima da li je ženi u vrijeme hajza dozvoljeno učiti Kur’an sa mobitela i sličnih uređaja?

Zahvala pripada Allahu, Milostivom Samilosnom. Neka su salavati i selami na Allahovog poslanika Muhammeda, na njegovu porodicu, ashabe i sve njegove sljedbenike.

Učenjaci imaju oprečne stavove u pogledu toga da li je ženi za vrijeme hajza ili nifasa – krvarenja nakon porođaja, dozvoljeno učiti Kur’an. Ovim se misli na samo učenje Kur’ana, a dodirivanje Mushafa je posebno pitanje. Većina učenjaka smatra da je ženi u hajzu zabranjeno učiti Kurֹ’an. To je stav hanefijskog, šafijskog i hanbelijskog mezheba. (El-Mevsuatul-fikhijetul-kuvejtijja, 18/321)

Argument ovog mišljenja jeste predaja od Alije, radijallahu anhu, u kojoj se navodi da je Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, poučavao ashabe Kur’anu u svakom stanju, osim ako bi bio džunup. (Tirmizi, br. 146, i drugi. Tirmizi je za ovaj hadis rekao da je hasen-sahih, a šejh Albani ocijenio ga je slabim. Irvaul-galil, 2/241) Ovaj hadis ukazuje na to da u stanju dženabeta –nakon snošaja, nije dozvoljeno učiti Kur’an. Dženabet je stanje nečistoće koja se otklanja gusulom – vjerskim kupanjem. Hajz je također stanje nečistoće, a po njegovom završetku kupanje je obavezno. Stoga je ženi u hajzu zabranjeno učiti Kur’an, analogno zabrani učenja Kur’ana džunupu.

Drugi argument ovog mišljenja jeste hadis Ibn Omera, radijallahu anhuma, u kojem se navodi da je Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, rekao: “Žena u hajzu i džunup ne uče ništa od Kur’ana.” (Tirmizi, br. 131, Ibn Madža, br. 595. Ovaj hadis je slab, prema konsenzusu hadiskih eksperata. Ibn Tejmijja, Medžmuul-fetava, 21/460, Zejlei, Nasbur-raja, 1/195)

Nasuprot ovom mišljenju dio učenjaka smatra da je ženi u hajzu dozvoljeno učiti Kur’an. To je stav malikijskog mezheba i odabir Ibn Tejmijje. Dokaz za ovo mišljenje jeste nepostojanje validnog argumenta koji bi potvrdio zabranu. Svevišnji Allah naredio je da se uči Kur’an, pohvalio one koji ga uče i obećao im veliku nagradu, i to se ne može nikom zabraniti osim jasnim dokazom. Ibn Tejmijja konstatira da ne postoje vjerodostojni i eksplicitni šerijatski tekstovi koji zabranjuju ženi u hajzu da uči Kur’an, a potom kaže: “Poznato je da su žene u vremenu Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem, dobivale mjesečni ciklus, a pored toga nije im zabranjivao učenje Kur’ana, kao što im nije zabranjivao ni zikr – spominjanje Allaha i učenje dova.” (Medžmuul-fetava, 21/460)

Zabrana učenja Kur’ana ženi u hajzu analogno zabrani učenja Kur’ana u stanju dženabeta nije prihvatljiva, jer postoji bitna razlika između džunupa i žene u hajzu. Razlika je u tome da džunup može od sebe otkloniti takvo stanje kupanjem kad god želi, dok žena to nije u stanju. Isto tako, period hajza traje danima, a stanje džunupluka je kratkotrajno, s obzirom na to da se osoba u takvom stanju nužno mora okupati kako bi obavila namaz.

Na osnovu izloženog može se konstatirati da je drugo mišljenje odabrano i da je ženi u hajzu dozvoljeno učiti Kur’an. Ovdje treba istaći da se to odnosi na učenje Kur’ana napamet ili gledajući bez dodirivanja Mushafa. Što se tiče ženinog dodirivanja Mushafa dok je u hajzu, to je zabranjeno prema odabranom mišljenju učenjaka. Na to ukazuje uopćeno značenje ajeta: “Dodirnuti ga smiju samo oni koji su čisti” (El-Vakia, 79), kao i riječi Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem, u pismu upućenom stanovnicima Jemena u kojem se navodi “da Kur’an dodiruju samo čisti”. (Malik, 1/199, Abdurrezak, br. 1328, i drugi.

Ibn Hadžer o ovom hadisu kaže: “Hadis je vjerodostojnim ocijenila skupina imama, ne sa strane seneda, nego na osnovu toga što je općepoznat.” Et-Telhisul-habir, 4/58) Stoga, kada žena u hajzu želi učiti iz Mushafa, neće ga izravno uzeti, nego će to učiniti putem omota, u rukavicama ili nekim drugim pomagalom tako da Mushaf ne dodiruje izravno rukom. (Muhammed b. Salih el-Munedžid, Fetva, br. 2564)

Što se tiče mobitela i sličnih uređaja, to su uređaji višestruke namjene i nemaju status Mushafa, tako da je ženi u hajzu dozvoljeno čitati Kur’an sa mobitela i sličnih uređaja. Allah Uzvišeni najbolje zna!​
 

Registracija ili Prijava

Morate biti član da biste učestvovali na forumu

Registracija

Kreirajte svoj nalog

Prijava

Prijavite se ovdje

Kupite ekipi kahvu

Best Teme

Islamska Pitanja
Radio BiR   Slušaj Uživo
Donate
Nazad
Top Bottom