Abdest i namaz osobe koja ima urinarnu inkontinenciju

Abdest i namaz osobe koja ima urinarnu inkontinenciju

Admin

Admin
⚜️ EDITOR ⚜️
⚜️ STAFF ⚜️
Site Admin
Urednik Foruma
Regist
11-03-2024
Poruka
662
Reakcije
142
Bodovi
5,156
Osobe koje imaju urinarnu inkontinenciju -- nekontrolirano curenje mokraće, koliko znam dužne su abdestiti se za svaki namaz nakon što nastupi namasko vrijeme. Ovdje se javlja problem sa stizanjem na namaz u džematu, jer ako sačekam da nastupi namasko vrijeme pa tek onda uzmem abdest, ne prispijevam na namaz, s obzirom na to da se farz klanja neposredno nakon ezana, pa kako da postupim?​
 
Kada neko kihne, lijepo je da se zahvali Allahu i kaže "elhamdulillah", kao što je potvrđeno u sunnetu, ali ako se to desi u namazu, da li će isto tako postupiti?

Da li će se onaj ko kihne u namazu zahvaliti Allahu izgovarajući "elhamdulillah" ili ne, da li će to učiniti glasno ili u sebi, ima li razlike ako se radi o obaveznom -- farz ili dobrovoljnom -- nafila-namazu, pitanja su u pogledu kojih se islamski pravnici razilaze.

Osoba koja ima konstantno curenje nečisti iz tijela naziva se sahibul-uzr. Isti status ima i žena u istihazi, a to je stanje kada ženi ne prestaje curiti krv i nakon menstrualnog ciklusa.

Islamski pravnici zauzeli su različite stavove po pitanju osobe sa konstantnim curenjem nečisti iz tijela, da li to curenje kvari abdest ili ne, te su o tome iznijeli sljedeća mišljenja:

Prvo: Osoba sa stalnim curenjem nečisti dužna je abdestiti se za svako namasko vrijeme. To je stav hanefijskog i hanbelijskog mezheba.

Drugo: Dužna je abdestiti se za svaki farz-namaz, bez obzira na to da li se radilo o namazu koji se obavlja u propisanom vremenu ili se naknadno obavljao. Što se nafila tiče, one se mogu klanjati pod jednim abdestom bez obzira na to koliko ih bilo. To je stav šafijskog mezheba.

Treće: Krv istihaze ne kvari abdest, naprotiv abdest je u tom slučaju pohvalno uzeti, ali nije obligatna dužnost. To je stav malikijskog mezheba.

Četvrto: Dužnost je uzeti abdest za svaki namaz, bez obzira na to da li se radilo o farzu ili nafili, da li prošlo namasko vrijeme ili ne. To je stav Ibn Hazma. (Vidjeti: Dubjan b. Muhammed ed-Dubjan, Mevsuatu ahkamit-tahara, 8/128)

Sumirajući prethodne stavove, možemo zaključiti da je većina učenjaka, uz određene razlike među njima, stanovišta da sahibul-uzr uzima abdest za svaki obavezni namaz i to nakon što nastupi njegovo vrijeme, pa i ako se neposredno prije nastupanja namaskog vremena abdestio. Potom će pod tim abdestom klanjati u dotičnom vremenu propisani namaz kao i nafile sve do isteka namaskog vremena ili dok se abdest ne pokvari nekim drugim uzrokom mimo kontinuiranog curenja koje ga je učinilo sahibul-uzrom. Ukoliko bi se abdestio prije nastupanja namaskog vremena, a potom se pojavi curenje prije nego što nastupi novo namasko vrijeme, abdest mu je pokvaren. (El-Mevsuatul-fikhijjetul-kuvejtijja, 3/211; 30/22)

Hanefijski učenjak Alauddin es-Semerkandi navodi: "Što se sahibul-uzra tiče, poput žene u istihazi i osobe kojoj rana konstantno krvari, izlazak nečistoće iz tijela neće pokvariti abdest sve dok namasko vrijeme traje, i ako bi se abdestio na početku namaskog vremena, može klanjati koliko hoće namaza, bili to farzovi ili nafile, pa i ako curenje traje, sve dok ne istekne vrijeme." (Tuhfetul-fukaha, 1/20--21)

Malikijski mezheb stanovišta je da je sahibul-uzru dozvoljeno da se jedanput abdesti, a potom klanja koliko želi sve dok ne pokvari abdest nekim drugim uzrokom mimo tog stalnog curenja koje mu je dalo status sahibul-uzra, pa i ako istekne namasko vrijeme. Prema ovom mišljenju, abdestiti se za svaki namaz, odnosno neposredno pred obavljanje namaza, pohvalno je, ali nije obavezno. (Hašijetul-Adevi, 1/136; Mevsuatul-fikhijjetul-kuvejtijja, 3/211)

Mišljenje, kojim se uvjetuje abdest za svako namasko vrijeme, temelji se na hadisu Adija b. Sabita, koji prenosi od svoga oca, a on od djeda da je Vjerovjesnik, sallallahu alejhi ve sellem, za ženu koja poslije menstruacije ima istihazu rekao: "Izostavljat će namaz u danima dok joj traje uobičajena menstruacija, nakon toga će se okupati i za svaki će namaz uzimati abdest, i uobičajeno će postiti i klanjati." (Tirmizi, br. 126. Hadis je vjerodostojan po ocjeni Tirmizija.)

Hanbelijski učenjak Ibn Kudama kaže: "Abdest sahibul-uzra ograničen je vremenom, na osnovu riječi Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem, (koje je uputio ženi u istihazi): 'Abdesti se za svaki namaz', i riječi: 'A zatim za svaki namaz uzmi abdest', kao i zbog toga što je to abdest u posebnom stanju i nuždi te se vremenski ograničava, poput tejemuma. Ako bi osoba u takvom stanju uzela abdest prije nego što nastupi namasko vrijeme, a potom se pojavi curenje, njen abdest je pokvaren." (El-Mugni, 1/248)

Ibn Hadžer navodi: "Krv istihaze ima status onog što kvari abdest, pa će se žena u istihazi abdestiti za svaki namaz, ali pod tim abdestom može klanjati samo jedan obavezni namaz, svejedno radilo se o namazu u njegovom vremenu ili naklanjavanju, jer na to ukazuje doslovno značenje riječi Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem: 'A zatim za svaki namaz uzmi abdest.' To je stav većine učenjaka." (Fethul-Bari, 1/409--410)

Mišljenje malikija temelji se na predaji Aiše, radijallahu anha, u kojoj navodi da je Ummu Habiba, radijallahu anha, upitala Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem, o krvarenju, pa joj je rekao: "Sačekaj onaj period koliko ti je trajala menstruacija, a potom se okupaj i klanjaj" (Muslim, br. 334). Ovdje se ne navodi da je Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, naredio da se abdesti za svaki namaz, što ukazuje na to da abdest nije obavezan. Osoba kojoj curi mokraća u ovim je propisima poput žene u istihazi.

Prema ovom mišljenju, hadis u kojem se naređuje ženi u istihazi da se abdesti za svaki namaz jeste šaz, tj. oprečan predajama u kojima se ne spominje uzimanje abdesta za svaki namaz, i kao takvim, njime se ne mogu snažiti slične predaje koje same po sebi nisu dovoljno pouzdane i kao takve ne mogu biti argument u ovakvom pitanju od velikog značaja, naročito kada se uzme u obzir da se ta situacija desila u vrijeme Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem, i to više puta. Da je naredba da se abdesti za svaki namaz bila eksplicitna, to bi bilo preneseno vjerodostojnim putevima i jasnim predajama na kojima se može graditi validan argument. (Dubjan b. Muhammed ed-Dubjan, Mevsuatu ahkamit-tahara, 8/150)

Sumirajući prethodno, možemo zaključiti da mišljenje koje nalaže sahibul-uzru da se abdesti nakon što nastupi namasko vrijeme i potom klanja obuhvatnije je, sigurnije i zastupa ga većina učenjaka. Međutim, ako to u praksi predstavlja teškoću, ispravno je postupiti prema mišljenju malikija, koje je također utemeljeno, a nalaže da sahibul-uzr ne mora nužno uzeti abdest nakon što nastupi namasko vrijeme; s obzirom na to da abdest sahibul-uzra neće biti pokvaren prolaskom namaskog vremena niti stalnim curenjem nečisti sve dok ga ne pokvari nekim drugim uzrokom kojim se gubi abdest, a pohvalno je sahibil-uzru da se abdesti neposredno pred obavljanje namaza bez obzira na početak i istek namaskog vremena. Svevišnji Allah najbolje zna.​
 

Registracija ili Prijava

Morate biti član da biste učestvovali na forumu

Registracija

Kreirajte svoj nalog

Prijava

Prijavite se ovdje

Kupite ekipi kahvu

Best Teme

Islamska Pitanja
Radio BiR   Slušaj Uživo
Donate
Nazad
Top Bottom