Davanje zekata na ušteđevinu za koju čovjek želi kupiti stan

Zekat i Sadaka Davanje zekata na ušteđevinu za koju čovjek želi kupiti stan

Boots

Urednik
Urednik Foruma
Regist
11-03-2024
Poruka
4,759
Odgovora
2
Reakcije
346
Pitanje:

Neki ljudi tvrde da musliman ne mora davati zekat na novac koji štedi zarad kupnje stana, jer se posjedovanje stana, kao stupanje u brak, liječenje i tome slično ubraja u osnovne čovjekove potrebe. Taj svoj stav potkrepljuju Božijim riječima: “I pitaju te koliko da udjeljuju. Reci: ‘Višak!’ Eto, tako vam Allah objašnjava propise da biste razmislili…” (el-Bekara, 219), a pod izrazom višak podrazumijeva se sve ono što prelazi osnovne čovjekove potrebe. Oni svoje mišljenje, k tome, dokazuju i hadisom: “Milostinju udjeljuje samo onaj ko je bogat.” Je li ovo njihovo prosuđivanje ispravno? Šta vi kažete o tome?

Odgovor:

Hvala i zahvala pripadaju Svevišnjem Allahu, Znalcu svih tajni! Na vaše pitanje možemo odgovoriti s nekoliko aspekata.

Prvo, na imetak koji čovjek štedi zarad kupovine kuće, ženidbe i tome slično mora dati zekat ako dostiže visinu nisaba i pregodini u čovjeka.

Drugo, obaveznost davanja zekata na ušteđevinu nije u suprotnosti s Allahovim, dželle šanuhu, riječima: “I pitaju te koliko da udjeljuju. Reci: ‘Višak!’ Eto, tako vam Allah objašnjava propise da biste razmislili…” (el-Bekara, 219), jer se one, prema ispravnom mišljenju, odnose na davanje dobrovoljnih priloga, a ne na zekat, koji je obaveza. Za ovakvo se tumačenje ovog ajeta opredijelio imam et-Taberi. Ovaj komentator Kur’ani-kerima zapisao je: “Pomoću ovog ajeta Svevišnji Allah uči ljude pravilima lijepog ponašanja u vezi s udjeljivanjem dobrovoljne milostinje; i to je propis koji je važeći, a nije derogirajući, niti je derogirani.

Stoga ne priliči da bogobojazan musliman u pogledu udjeljivanja dobrovoljne milostinje i davanja poklona zanemari pravila lijepog ponašanja izrečena u hadisu: ‘Neka čovjek koji ima imetak troši na sebe, zatim na suprugu, zatim na djecu.’ A neka poslije toga udjeljuje tamo gdje Allah voli da se udjeljuje, i to je jedan od onih koji, udjeljujući, ne škrtare niti prelaze granice rasipajući imetak, a koje je spomenuo Uzvišeni Allah u časnom Kur’anu, Svojoj knjizi” (Džamiul-bejan, 4/346). Tu su i riječi imama el-Kurtubija: “Većina islamskih učenjaka smatra da se Božije riječi: ‘I pitaju te koliko da udjeljuju. Reci: ‘Višak!’’ (el-Bekara, 219) odnose na dobrovoljnu milostinju.” (el-Džamiu liahkamil-Kur’an, 3/32)

Treće, obaveznost davanja zekata na ušteđevinu nije u suprotnosti s Poslanikovim, sallallahu alejhi ve sellem, riječima: “Najbolja je ona milostinja koju čovjek udijeli kad je imućan” (el-Buhari, 5356, i Muslim, 1034). Značenje je ovo: najbolja je ona milostinja koju čovjek udijeli a ostane mu dovoljno imetka i za vlastite potrebe. (O tome se govori u djelu Šerhu miškatul-mesabih, 6/365.)

Kažimo i to da se u šerijatu smatra bogatim onaj ko godinu dana posjeduje imetka u visini nisaba, i zato mora dati zekat. Usto, valja znati da zekat, koji čovjek izdvoji iz imetka, neće njegovo bogatstvo umanjiti i da uopće neće biti na gubitku. Ebu Kebša el-Enmari, radijallahu anhu, kazuje da je čuo Vjerovjesnika, sallallahu alejhi ve sellem, gdje govori: “Zaklinjem se da davanje milostinje neće umanjiti čovjekov imetak, i da nijedan čovjek neće podnijeti nepravdu a da mu Allah neće uvećati ponos, i da nijedan čovjek neće početi prosijačiti a da ga Allah neće siromašnim učiniti.” (Ovaj su hadis zabilježili imam et-Tirmizi, 2325, i neki drugi muhadisi; šejh el-Albani označio ga je ispravnim.) Eto, dobili ste odgovor na pitanje koje ste nam postavili, a Allah, opet, najbolje zna.​
 

Registracija ili Prijava

Morate biti član da biste učestvovali na forumu

Registracija

Kreirajte svoj nalog

Prijava

Prijavite se ovdje

Kupite ekipi kahvu

Best Teme

Islamska Pitanja
Radio BiR   Slušaj Uživo
Donate
Nazad
Top Bottom