Spajanja akšama i jacije u ljetnom periodu

Spajanja akšama i jacije u ljetnom periodu

Admin

Admin
⚜️ EDITOR ⚜️
⚜️ STAFF ⚜️
Site Admin
Urednik Foruma
Regist
11-03-2024
Poruka
662
Reakcije
142
Bodovi
5,156
U zemlji u kojoj živim akšam-namaz je veoma kasno, oko 22 sata, a jacija nakon ponoći, pa me zanima može li se spojiti jacija sa akšamom i klanjati u akšamskom vremenu, jer čekati jacijsko vrijeme u ljetnom periodu veoma je teško naročito u toku sedmice dok traju radni dani?

Namazi se klanjaju u poznatim i precizno određenim vremenima, kao što Svevišnji Gospodar kaže: “Vjernicima je propisano da u određeno vrijeme molitvu obavljaju” (En-Nisa, 103). Prema tome, svaki namaz ima određeno vrijeme u kojem se obavlja i nije ispravno obavljati ga u nekom drugom vremenu. Iznimno se može spojiti podne sa ikindijom ili akšam sa jacijom na način da se oba namaza klanjaju zajedno u vremenu prvog ili drugog namaza. To je dozvoljeno kada postoji poseban uzrok, kao što je putovanje, kiša, nevrijeme, bolest ili teškoća koja bi se spajanjem tih namaza izbjegla.

U situaciji kada je jacijsko vrijeme veoma kasno, a sabahsko vrijeme veoma rano, klanjati jaciju u njenom osnovnom vremenu predstavlja teškoću koja bi mogla biti prihvatljiv uzrok da se jacija i akšam spoje i klanjaju zajedno. Veliki islamski učenjak našeg vremena Ibn Usejmin, rahimehullah, upitan je o namazu u zemljama gdje crvenilo na nebu nakon zalaska sunca ostaje jako dugo u noć. Naime, nestanak tog crvenila na horizontu znak je nastupanja jacijskog vremena, a to se dešava veoma kasno i muslimanima je teško čekati to vrijeme, te su pitali kako da postupe u takvoj situaciji, a šejh je odgovorio: “Ako crvenilo ostaje na nebu sve do zore, ili nestane pred samu zoru tako da nema dovoljno vremena da se klanja jacija prije pojave zore, to podneblje ima status mjesta u kojem ne postoji jacijsko vrijeme. To znači da će jacijsko vrijeme odrediti na osnovu njima najbližeg mjesta u kojem se jacijsko vrijeme raspoznaje, ili, prema drugom mišljenju, odredit će jacijsko vrijeme prema Meki, jer Mekka je Ummul-kura – Majka svih naselja, kako je u Kur’anu nazvana.

Ukoliko crvenilo nestane na horizontu prije zore u vremenu koje je dovoljno da se može klanjati jacija-namaz, mještani tog mjesta dužni su sačekati da crvenilo nestane i potom klanjati jaciju, osim ako im čekanje predstavlja teškoću, u tom slučaju dozvoljeno im je spojiti jaciju sa akšamom u akšamskom vremenu kako bi se izbjegla neugodnost i teškoća. Na to ukazuju riječi Uzvišenog Allaha: “ Allah želi da vam olakša, a ne da poteškoće imate” (El-Bekara, 185), kao i riječi: “

On vas je izabrao i u vjeri vam ništa teško nije propisao” (El-Hadždž, 78). Imam Muslim u svojoj zbirci vjerodostojnih hadisa (br. 705) prenosi od Abdullaha b. Abbasa, radijallahu anhuma, da je Vjerovjesnik, sallallahu alejhi ve sellem, sastavio podne sa ikindijom i akšam sa jacijom u Medini, a nisu bili u strahu niti je padala kiša. Kada su Ibn Abbasa, radijallahu anhu, upitali: “Šta je time htio?”, odgovorio je: “Htio je da svojim sljedbenicima ne pričini nelagodnost”, tj. htio je da ovaj ummet ne zapadne u teškoću koju bi osjetio time što ne bi spajao namaze.” (Medžmuu fetava ve resail Ibnu Usejmin, 12/206)

Spajanje namaza ne može biti stalna praksa, nego se primjenjuje prema potrebi, te kada teškoća prestane, prestaje i olakšica spajanja namaza. Najpreče je da odgovor na ovakva pitanja daju učenjaci koji borave u tim zemljama, jer oni su u stanju realno procijeniti situaciju. A Uzvišeni Allah najbolje zna. (Pogledati: Munedžid, El-Islamu sualun ve dževab, br. 89695, i Islamweb, br. 213139)​
 

Registracija ili Prijava

Morate biti član da biste učestvovali na forumu

Registracija

Kreirajte svoj nalog

Prijava

Prijavite se ovdje

Kupite ekipi kahvu

Best Teme

Islamska Pitanja
Radio BiR   Slušaj Uživo
Donate
Nazad
Top Bottom