Da li je bijela ili žuta tekućina koja izlazi

Da li je bijela ili žuta tekućina koja izlazi

Naziv Kategorije Ženska Pitanja
Naslov Teme Da li je bijela ili žuta tekućina koja izlazi
Pokretač Teme Boots
Početni datum
Odgovora 0
Pregleda 46
Reakcije 0
Zadnji Autor Boots

Boots

Wiki Editor
Urednik Foruma
Moderator

11-03-2024

5,166

218

289

Da li je bijela ili žuta tekućina koja izlazi iz žene čista ili ne?

Pitanje:

Da li je bijela ili žuta tekućina koja izlazi iz žene čista ili ne? Da li je obavezna zbog toga abdestiti se, imajući u vidu da izlazi neprekidno? Kakav je propis ako se ta tekućina javlja u prekidima, posebno što većina žena, a naročito obrazovane, smatraju da je to prirodna mokrina i da zbog nje nije potreban abdest?

Odgovor:

Očigledno je nakon što sam istraživao da ta tečnost koja izlazi iz žene, ako ne izlazi iz mokraćne bešike već iz maternice, ona je čista, ali kvari abdest iako je čista. To je zato što nije uslov za ono što kvari abdest da bude nečist. Tako npr. puštanje vjetrova kvari abdest. I na osnovu ovoga, ako nešto izađe iz žene, a ona ima abdest, pokvaren joj je abdest i dužna je obnoviti ga.

A ako to izlazi neprekidno, ne kvari abdest, ali će se žena abdestiti za namaz kada nastupi njegovo vrijeme, klanjat će u tom vremenu u kojem je abdestila farzove i nafile, učit će Kur’an i radit će od onog što joj je dopušteno. Tako kažu učenjaci o ovom nekontrolisanom izlaženju mokraće. Ovo bi bio tretman tekućine.

Sa stanovišta čistoće, ona je čista, a sa aspekta kvarenja abdesta, ona kvari abdest, izuzev ako izlazi neprestano, a ako izlazi stalno, onda ne kvari abdest, ali žena ne treba da abdesti dok ne nastupi namasko vrijeme i treba na to paziti (stavljajući higijenska zaštitna sredstva). A ako bude isprekidano i uobičajeno da se prekida u vrijeme namaza, ona će sačekati sa namazom do vremena kada se to prekine, ako se ne boji da će proći namasko vrijeme.

A ako se boji prolaska namaskog vremena, onda će se abdestiti, staviti higijenska zaštitna sredstva, paziti na svoj problem i klanjati. Nema razlike između male i velike količine, zato što sve što izlazi iz prirodnih otvora na tijelu na koje se vrši nužda, kvari abdest, bilo ga malo ili puno, za razliku od onog što izlazi iz ostalog dijela tijela, kao što je krv i povraćanje, ne kvari abdest bilo da ga je malo ili puno.

Što se tiče toga da neke žene smatraju da ne kvari abdest (izlazak tekućine), ja ne znam za te osnove, osim stava Ibn- Hazma, Allah mu se smilovao. On kaže da to ne kvari abdest, ali nije spomenuo nijedan dokaz, a da je imao argument za to iz Kur’ana, sunneta ili iz govora ashaba, to bi bio dokaz. Žena je dužna bojati se Allaha i težiti za čistoćom, a namaz nije primljen bez čistoće pa makar klanjala i stotinu puta. Čak, neki od učenjaka kažu da ne vjeruje onaj koji klanja bez prethodnog čišćenja, zato što je to ismijavanje s Allahovim ajetima.

Muhammed ibn Salih el-Usejmin​
 

Brza Prijava

Morate biti član da biste učestvovali na forumu

Registracija

Kreirajte svoj nalog

Prijava

Prijavite se ovdje

Islamska Pitanja

Pročitajte Još

Desila se saobraćajna nesreća ženi koja je bila u početku trudnoće, pa je pobacila plod, a sve je to bilo popraćeno žestokim krvarenjem. Da li joj je...
Odgovora
0
Pregleda
108
Šta da radi žena koja je pobacila u trećem mjesecu trudnoće, a ne zna tačan broj dana u kojima je propustila namaze? Pitanje: Ja sam žena koja je...
Odgovora
0
Pregleda
76
Žena posti ramazan otkako joj je obavezan post, ali ne napašta post onih dana koje je mrsila zbog hajza i zbog toga što ne zna broj dana koje je mrsila...
Odgovora
0
Pregleda
90
Pitanje: Kakav je propis ako je žena dobila hajz poslije nastupanja namaskog vremena, da li je obavezna naklanjati taj namaz kada se očisti, a isto...
Odgovora
0
Pregleda
116

Best Teme

Donate
Nazad
Top Bottom