Iman se potvrđuje djelima

Audio Hutbe Iman se potvrđuje djelima

Status
Tema je Zatvorena
Iman se potvrđuje djelima

Draga braćo…

Danas, uz Allahovu pomoć, želim kazati par rečenica o onome što je vrlo važno, odnosno najbitnije u životu vjernika, a to je, kako sačuavati iman-vjerovanje u ovim današnjim velikim izazovima, teškim iskušenjima i vrlo turbulentnim vremenima i okolnostima u kojima smo se našli.
Naime, Poslanik a.s., za iman/vjerovanje kaže:

ما وقر في القلب وصدقه العمل

Iman je ono što se usadi i ustali u srcu i što potvrdi djelo.

Znači, iman je ono što se nalazi u našem srcu, što okupira naše srce i što se manifestuje/odražava kroz naše organe, naše ponašanje i naša djela.
Naša Ulema za iman kaže, da je to istinsko i iskreno vjerovanje srcem, javno i jasno svjedočenje jezikom i potvrđivanje djelom. Znači, nije iman/vjerovanje potpun i ispravan ako se samo veže za srce, ako se ne svjedoči jezikom i ako se ne potvrđuje djelima.

Čak imate onih alima koji kažu da je Ebu Talib, amidža Poslanika a.s., priznavao srcem da je Poslanik istinit u svom govoru, čak je i stihove spjevao koji to potvrđuju, međutim, naklonost svome narodu mu nije dozvolila da izgovori šehadet i prihvati islam, pa je završio kao nevjernik.
Znači za iman trebaju i djela.

Allah dž.š., odmah na početku svoje plemenite Knjige govori o Imanu odnosno muminima, onima koji vjeruje, i njima posvećuje 5 ajeta, a zatim dva ajeta posvećuje onima koji ne vjeruju a zatim nekoliko ajeta munaficima/licemjerima.

Ko su mumini/vjernici o kojima govori Allah svt.?

الَّذِينَ يُؤْمِنُونَ بِالْغَيْبِ وَيُقِيمُونَ الصَّلاةَ وَمِمَّا رَزَقْناهُمْ يُنْفِقُونَ

To su oni koji vjeruju u Gajb, ono što je nevidljivo, što se ne može spoznati našim ljudskim i fizičkim mjerilima.
E sada mi trebamo postaviti sebi pitanje, jesam li ja načisto sa gajbom, da li ja čvrsto i bez dileme vjerujem u sve ono što je došlo od Gospodara svjetova, bez obzira razumijem li ja to ili ne? Iako u Islamu mnogo toga što je u okviru Imana možemo razumijeti i pojmiti našim razumom.

Znači vjernici su oni koji vjeruju u gajb (Allaha i sve što spada u duhovni svijet) i koji svoj iman-vjerovanje potvrđuju svojim namazom i dijeljenjem na Allahovom putu.

Znači namaz i potpomaganje drugih je dokaz i potvrda vjerovanja u Gospodara svjetova. Ako je tako, šta je onda sa onima koji ne klanjaju i koji svojim imetcima nikakva dobra ne čine, ne pomažu druge? Odmah je jasno da nešto nije u redu. Iman/vjerovanje tih ljudi nije dovoljno jaka i čvrsta da shvate da im je namaz neophodan za vjernički život, kao što im je hrana potrebna za funkcionisanje tijela ili gorivo za auto.

Ali za ispravan iman, za kvalitetno i učinkovito vjerovanje treba znanje, poznavanje tog imana, osnova imana…, i ne može se bez znanja adekvatno, potpuno i ispravno vjerovati. Upravo zato prva riječ koja je došla Poslaniku je bila Ikre, uči, čitaj, proučavaj, studiraj…, ali bisme rabike, uvijek u ime tvoga Gospodara, uvijek budi vezan za svoga Gospodara.
Ako čovjek nema znanja a vjernik je, svašta se može desiti.​
 

Prilozi

  • 2 MB Pregleda: 4
Kaže Resul a.s., doći će vakat kada će čovjek osvanuti kao vjernik a zanočiti kao nevjernik, ili zanočiti kao vjernik a osvanuti kao nevjernik, neuzubillah, da nas Allah od toga sačuva.

بَادِرُوا بالأعْمَالِ فِتَنًا كَقِطَعِ اللَّيْلِ المُظْلِمِ، يُصْبِحُ الرَّجُلُ مُؤْمِنًا وَيُمْسِي كَافِرًا، أَوْ يُمْسِي مُؤْمِنًا وَيُصْبِحُ كَافِرًا، يَبِيعُ دِينَهُ بعَرَضٍ مِنَ الدُّنْيَا

Što to tako? Iz neznanja. Kada insana poklope određeni problemi, iskušenja…, ako je njegovo znanje o Allahu veliko i ako je njegov iman čvrst, on će izdržati, ustrajati, neće pokleknuti, da su ne znam kakva iskušenja. Međutim, ako nema dovoljno znanja o imanu on će lahko pokleknuti, popustiti i izabrati liniju manjeg otpora.



Spominje se kako je jedno pleme arapa došlo kod Poslanika a.s., nakon što su čuli za Islam, svidio im se i prihvatili ga, rekli su Poslaniku, mi vjerujemo.

قَالَتِ الْأَعْرَابُ آمَنَّا قُلْ لَمْ تُؤْمِنُوا وَلَكِنْ قُولُوا أَسْلَمْنَا وَلَمَّا يَدْخُلِ الْإِيمَانُ فِي قُلُوبِكُمْ… ( الحجرات: 14 )

Poslanik prihvata ono što čuje i vidi. Mi, kao ljudi, sudimo na osnovu onoga što čujemo i vidimo. Ali, da li je to tako, da li je to vjerovanje potpuno i temljito i da li postoji adekvatno zanje o tom vjerovanju ili je to samo puko i slijepo vjerovanje, to je nešto drugo.

Ali Allah dž.š., reaguje i kaže: reci im, vi ne vjerujete, nego, možete reći da ste muslimani, da ste tek ušli u Islam. Zašto, zato što još iman/potpuno ubjeđenje nije ušao u vaša srca, nije zagospodario vašim srcima.

Ulema nas uči da je dokaz da je nečiji iman potpun, iskren i čvrst ako vjernik osjeća užitak i zadovoljstvo u tom imanu/vjerovanju.

A opet Poslanik a.s., nas uči da će vjernik osjećati slast i užitak u svom vjerovanju ako bude kod sebe imao ove tri osobine:

ثَلَاثٌ مَن كُنَّ فيه وجَدَ حَلَاوَةَ الإيمَانِ: أنْ يَكونَ اللَّهُ ورَسولُهُ أحَبَّ إلَيْهِ ممَّا سِوَاهُمَا، وأَنْ يُحِبَّ المَرْءَ لا يُحِبُّهُ إلَّا لِلَّهِ، وأَنْ يَكْرَهَ أنْ يَعُودَ في الكُفْرِ كما يَكْرَهُ أنْ يُقْذَفَ في النَّارِ

Kome Allah i Poslanik budu draži od svega na svijetu.
Hajmo sada stati pred ogledalo i pitati se, da li su mi Allah i Njegov Poslanik draži od svega na dunjaluku. Ako kažeš da jeste, onda trebaš se odmah upitati, kako možeš da ne izvršavaš ono što ti je Allah naredio, i kako možeš učiniti ono što Allah ne voli.

Drugo, da voliš insana samo u ime Allaha.
Ne zbog nekakvih dunjalučkih motiva, ne zbog toga što ti može zatrebati i valjati u životu, što ti može učiniti nekakve usluge…

Treće, da prezireš da se vratiš u kufr/nevjerstvo/griješenje kao što prezireš da budeš baćen u vatru.
Znači da mrziš povratak u onu griješnu prošlost, da prezireš da se vratiš onim grijesima i djelima koje si nekad činio, isti kao što prezireš, kao što bi se suprostavio da te bace u vatru.

Milostivi Gospodaru pomozi nam da učvrstimo i ustabilimo svoj iman i da ne pokleknemo bez obzira na izazove i iskušenja. Amin​
 
Status
Tema je Zatvorena
Click Here To Donate

Best Teme

  • Islamska Pitanja
  • Radio BiR   Slušaj Uživo

    Best Resursi

    Nazad
    Top Bottom