Kratki osvrt na period Drugog svjetskog rata

Kratki osvrt na period Drugog svjetskog rata

Naziv Kategorije Crtice iz Historije
Naslov Teme Kratki osvrt na period Drugog svjetskog rata
Pokretač Teme Boots
Početni datum
Odgovora 3
Pregleda 40
Reakcije 0
Zadnji Autor Boots
Pristupanjem zemalja jugoistočne Evrope Trojnom paktu, Kraljevina Jugoslavija se gotovo u potpunosti našla u okruženju članica Trojnog pakta. U takvom okruženju i sama Kraljevina Jugoslavija 25. marta 1941. godine pristupa Trojnom paktu. Dva dana kasnije dolazi do državnog udara i velikih demonstracija širom jugoslovenskih gradova. Uvidjevši da neće imati u potpunosti osigurano zaleđe prilikom napada na Sovjetski savez, Hitler 6. aprila naređuje silovit napad na Jugoslaviju. Jugoslovenska vojska, potpuno nespremna i nesposobna za rat, doživljava poraz za samo jedanaest dana borbe, 17. aprila. Njemačka armija već 13. aprila prelazi rijeku Savu i time stupa na teritorij Bosne i Hercegovine, a dva dana kasnije zauzima i Sarajevo.

Položaj BiH već u prvim danima okupacije biva definiran. Proglašenjem Nezavisne Države Hrvatske 10. aprila 1941. godine, na osnovu “historijskog prava”, prostor naše domovine ulazi u sastav pomenute tvorevine. Između italijanskih i njemačkih okupacionih trupa povučena je demarkaciona linija, koja je najvećim dijelom zahvatala teritorij BiH, na taj način da je 31 bosanski srez pripao Nijemcima a 27 Italijanima. Njemačke interese u BiH, štitio je 51. armijski korpus čiji je primarni zadatak bio sigurna eksploatacija privrednih bogatstava i osiguravanje kvislinškog ustaškog režima u njoj. Italijanke interese su štitila dva korpusa vojske. Obzirom da su Italijani prostor BiH smatrali najbogatijim dijelom NDH, maksimalno su se trudili da eksploatišu njezino drvno i rudno bogatstvo.

Demarkaciona linija je išla kroz BiH od Bosanskog Novog preko Prijedora, Banja Luke, Jajca, Travnika i južno od Sarajeva do Rudog. Linija je bila koncipirana na taj način da su se najvažnija privredna bogatstva kao i glavne saobraćajnice nalazile u njemačkom (sjevernom) dijelu.

Položaj BiH u NDH bio je definiran, još i prije samog osnivanja države. Sva vlast je bila u rukama poglavnika Ante Pavelića. Najveća upravna jedinica je bila velika župa, kojih se sedam nalazilo u BiH. Velike župe su bile uređena na način da se potpuno izbriše teritorijalna postojanost BiH. Naša domovina se u državno – pravnom smislu smatrala hrvatskom zemljom, dok su svi muslimani smatrani Hrvatima.

Još u prvim danima osnivanja ustaški režim je užurbano radio u cilju prikazivanja BiH kao “historijskog dijela Hrvatske i duše Hrvata”. U cilju pridobijanja Bošnjaka na svoju stranu, ustaški režim je isticao svoju licemjernu naklonost prema bošanjačkom stanovništvu. Ustaški režim nastojao je iskoristiti Bošnjake da dobije prostor današnjeg Sandžaka, tvrdeći da je položaj Bošnjaka u Sandžaku veoma loš, te da će im biti puno bolje ukoliko se Sandžak nađe unutar granica NDH.

Naravno, do toga nikada nje došlo. Kolika je propaganda bila i u samom isticanju ravnopravnosti dvije religije, katoličanstva i islama, dovoljno govori podatak da je “Katolički tjednik” naglašavao da država treba biti isključivo katolička, te da se mora raditi na programu kroatizacije stanovništva. S druge strane režim je punom snagom težio da ostvari politiku istrebljenja Srba u novoformiranoj državi. Biološkim istrebljenjem Srba i Jevreja trebalo je osigurati stvaranje čistog hrvatskog prostora. Premda je nekolicina istaknutih Bošnjaka, poput Džafer bega Kulenovića i Ademage Mešića podržavala ustaški pokret, uvidjevši da je raspirivanje mržnje prevazišlo sve granice, grupa uglednih Bošnjaka, u periodu od septembra do decembra 1941. godine, izdaje niz rezolucija u kojima se ograđuje od djelovanja ustaškog režima.

Izgradnjom džamije u samom centru Zagreba, koja je po njemu još zvala i “Poglavnikova”, Ante Pavelić je nastojao pridobiti Bošnjake na svoju stranu

Grupa Bošnjaka, na čelu sa Uzeir agom Hadžihasanovićem, je 1. novembra 1941. godine uputila memorandum Hitleru u kojem ističe da politika Ante Pavelića ne ide u pravom smijeru, te ga moli da BiH dobije autonomni status pod zaštitom Njemačke. Također, delegacija Bošnjaka iz Mostara je pregovarala i sa italijanskom vladom u Rimu, u cilju zaštite Bošnjaka od četničkih zločina u Hercegovini i dijelu Bosne. Međutim, svi ovi pokušaji, da se BiH izdvoji iz sastava NDH, nisu imali uspjeha. Zbog toga u mnogim krajevima dolazi do osnivanja bošnjačkih milicija u cilju zaštite sela i stanovništva.

Istovremeno sa ustaškim pokretom zločine je činio i četnički pokret, Jugoslovenske vojske u otadžbini, na čijem čelu se nalazio Draža Mihailović. Četnički pokret u Drugom svjetskom ratu bio je prožet velikosrpskim hegemonizmom i šovinizmom, nad svime onim što nije srpsko i pravoslavno. Prva organizacija četničkog pokreta u BiH seže u septembar 1941. godine, kad je nekoliko emisara Draže Mihailovića stiglo u istočnu Bosnu u cilju organizacije tog pokreta na tom području. Premda su većinu pokreta činili pripadnici srpske narodnosti manji broj Bošnjaka, poput Mustafe Mulalića, je podržavao četnički pokret.

Politička vodilja pokreta je bio Moljevićev memorandum iz 20. juna 1941. godine, koji se zasniva na tvrdnji da Srbima pripada položaj vodeće nacije u Jugoslaviji, te da oni trebaju stvoriti etnički čistu jugoslovensku državu. Sličan plan izradio je i sam vođa pokreta, Mihailović u svojim Instrukcijama iz decembra, po kojem je trebalo stvoriti etnički čistu jugoslovensku državu i u njoj veliku Srbiju. Hrvate bi trebalo preseliti u one krajeve koje bi ostale od Hrvatske, a Bošnjake prije svega uništiti, a ostatak iseliti u Tursku.​
 

Prilozi

  • 87.4 KB Pregleda: 117
Osnovni program pokreta zasnivao se na masovnom teroru nad Bošnjacima i Hrvatima. U periodu od jula 1941. godine pa sve do marta 1943. godine, pokret je učinio niz zločina nad Bošnjacima i Hrvatima na prostoru BiH. Samo je u periodu od decembra 1941. do januara 1942. u Foči i Goraždu likvidirano oko 5 000 Bošnjaka.

Zločini su učinjeni i na prostoru Bosanskog Grahova, Vlasenice, Višegrada, Kulen Vakufa, Srebrenice, Stoca, Mostara, Prozora i brojnih drugih mjesta. Treba naglasiti da su četnici u početku zajedno sa komunistima (partizanima) počinili niz zločina na prostoru Koraja, Bosanskog Grahova, Kulen Vakufa i Borača. Početkom borbi za istočnu Bosnu, u proljeće 1942. godine, prestala je saradnja četnika i partizana. Također, četnici su sarađivali i sa ustašama od kojih su dobijali oružije i municiju.

Četnički pokret je usko sarađivao sa okupacionim snagama i zajedno sa njima učestvovao u borbama protiv partizana, sve do Bitke na Neretvi 1943. godine, kada je potpuno razbijeno između 12 000 i 15 000 četnika. Nakon ovog poraza četnički pokret potpuno gubi svoj značaj i snagu. Nakon što je sovjetska armija u oktobru 1944. godine oslobodila prostor Srbije, četnici su u decembru pokušali zauzeti Tuzlu i prostor sjeveroistočne Bosne, ali nisu uspjeli. Početkom 1945. godine pokret je, zbog napuštanja, potpuno desetkovan a preostali borci su se povukli u bosanske šume, odakle su i nakon rata djelovali.

Josip Broz Tito član Komunističke partije Jugoslavije postaje 1920. godine, a nakon okončanja Drugog svjetskog rata postaje centralna ličnost nove Jugoslavije

Masovni zločin ustaškog režima i četničkog pokreta, nakon sloma Kraljevine Jugoslavije, je kod naroda (prije svega srpskog) izazvao potrebu za podizanjem oružanog ustanka na prostoru istočne Hercegovine. Jedina politička snaga, koja je i nakon aprilskog rata i okupacije, ostala kompaktna kao općejugoslovenska partija bila je Komunistička partija Jugoslavije. Iskoristivši pobunu na prostoru istočne Hercegovine i sjeverozapadne Bosne, KPJ se uključila u pružanje oružanog otpora okupatoru.

KPJ je oružanu borbu na prostoru BiH otpočela 27. jula kada na prostoru Drvara, Oštrelja i Bosanskog Grahova dolazi do prvih napadnih akcija. Pokretom je rukovodio Glavni štab narodnooslobodilačke borbe na čijem čelu se nalazio Josip Broz Tito. Pod parolom “bratstva i jedinstva” određeni su glavni ciljevi borbe, koji su se sastojali u borbi protiv domaćih i stranih okupatora te izgradnji nove Jugoslavije na federativnom principu. Uporedo sa vođenjem borbi formirani su i novi organi vlasti. U početku narodnooslobodilački odmori a zatim antifašistička vijeća, čiji je zadatak bio organiziranje borbe i osiguranje namirnica stanovništvu.​
 
Umrah Banner
Oružanim napadom KPJ 27. jula 1941. godine, stvorena je i prva oslobođena teritorija na prostoru sjeverozapadne Bosne. Do kraja 1941. godine, uglavnom u seoskom području, stvorene su manje ili veće slobodne teritorije. Sa formiranjem Prve proleterske brigade 21. decembra 1941. godine u Rudom, počeo je proces objedinjavanja manjih partizanskih jedinica u veće. Jedinice su u početku primjenjivale taktiku “pogodi i pobjegni” i infiltriranja u neprijateljske redove.

Ustanak se u početnoj fazi dosta bazirao na saradnji sa četničkim pokretom. U tu svrhu izvođene su i zajedničke akcije. Zbog loše saradnje na terenu savez je ubrzo propao. Epoha saradnje sa četnicima predstavlja veliku mrlju samog pokreta, prvenstveno jer su u zajedničkim akcijama počinjeni brojni zločini nad Bošnjacima i Hrvatima. Ipak, KPJ je kod samog naroda stjecala sve veći ugled i uticaj, tako da su široke narodne mase počele pristupati partizanskim jedinicama.

Nakon sloma Užičke republike, u decembru 1941. godine, nastupilo je teško razdoblje za partizanki pokret. Protjerani iz Srbije, partizani su se nastanili na prostoru istočne Bosne. Time prostor BiH postaje centralno mjesto ustaničke borbe protiv okupatora. Od kraja 1941. do sredine 1942. godine Narodnooslobodilački pokret, radi sve češćih napada okupatora, zapada u tešku krizu.

Bihaćka republika se prostirala od prilaza Karlovcu i Zagrebu, na sjeveru, pa sve do rijeke Bosne i Neretve, na jugu

U tom periodu doći će i do poznatog Igmanskog marša kada će se glavnina boraca, pod jakim udarom, probiti do Sarajeva. Sasvim sigurno da će za partizane najkritičnija biti združena ofanziva ustaških, njemačkih i italijanskih snaga – “Trio”, izvedena od aprila do juna 1942. godine, na prostoru istočne Bosne i Hercegovine. Zbog teških poraza i velikih gubitaka partizanske jedinice su bile primorane na povlačenje dok je znatan broj potpuno uništen. U drugoj polovini 1942. godine, NOP će učestvovati u vojnim akcijama, na prostoru Hercegovine i zapadne Bosne, protiv ustaških jedinica i italijanske vojske. Posebno će biti značajna Bitka na Kozari, vođena od 10. juna do 17. jula 1942. godine.

Oslobodivši dijelove zapadne BiH, partizanske jedinice su se spojile sa drugim jedinicama iz Dalmacije i Like. Time je stvorena kompaktna slobodna teritorija koja se obuhvatala prostor od oko 50 000 km2. Od ove teritorije formirana je, u novembru 1942. godine, Bihaćka republika. Došlo je i do stvaranja novih jedinica koje će 20. novembra obrazovati Narodnooslobodilačku vojsku Jugoslavije i partizanske odrede (NOVJ PO) u čijem sastavu će se naći oko 150 000 boraca. Uporedo sa vođenjem borbi, jačala je i politička osnova NOP-a. U Bihaću se 26. i 27. novembra, formira i najviše izvršno tijelo, Antifašističko vijeće narodnog oslobođenja Jugoslavije, AVNOJ. Time je stvorena i centralna civilna vlast.

Uvidjevši da NOP ugrožava njihove interese, a i da bi zaustavili nepovoljan tok rata nakon poraza kod Staljingrada i El Alameina u Africi, okupatorske snage početkom 1943. godine angažuju oko 100 000 vojnika u cilju eliminacije pokreta. U operaciji nazvanoj “Vejs I i II”, januara 1943. godine, njemačke trupe zauzimaju Bihać, što će natjerati Glavni štab na povlačenje prema Hercegovini. Na tom putu sukobili su se sa italijanskom divizijom “Murđe” i ustaškim jedinicama kod Rame, nanijevši im poraz.

Poslije teških gubitaka, partizanske jedinice če preći Neretvu sa 3 500 ranjenika i u martu potpuno razbiti četničke jedinice. Bitka na Neretvi će ostati upamćena po velikom lukavstvu kada su srušeni svi mostovi što su Nijemci shvatili kao nastojanje partizana da se povuku, ali je to iskorišteno kao taktika da bi se izgradili improvizovani mostovi. Pored četnika koji su doživjeli potpuni debakl, od teškog poraza se nije spasila ni italijanska vojska koja je bila potpuno zatečena partizanskim manevrom. Partizani su ovim činom izvršili prodor prema Drini.​
 

Prilozi

Kako ciljevi u predhodnoj akciji nisu donijeli željene rezultate, 15. maja 1943. godine, njemačka komanda otpočinje novu operaciju “Švarc”, uz učešće 120 000 vojnika. Tokom ove operacije došlo je do velikih borbi na Sutjesci. U konačnici plan okupatora ponovo nije bio ostvaren, te se oko 20 000 partizanski boraca, preko Zelengore i Jahorine probilo do Foče i Kalinovika u junu iste godine.

Kapitulacijom Italije 9. septembra 1943. godine razoružan je i eliminisan znatan broj italijanskih vojnika. Zahvaljujućim takvim okolnostima NOP je krenuo u opću ofanzivu te je izuzev Sarajeva, nekoliko ostalih centara i značajnih komunikacija, cijela teritorija BiH bila oslobođena.

Od decembra 1943. godine njemačke snage će u cilju osiguravanja odbrane Balkana započeti niz operacija i na prostoru BiH. Najznačajnija akcija biti će izvedena 25. maja 1944. godine kod Drvara, kada je njemačka vojska zračnim desantom nastojala da ostvari zacrtani cilj, eliminaciju Tita i Vrhovnog štaba. I pored toga što su partizani ponovo imali velike gubitke, uspjeli su se probiti do Bosanskog Grahova a potom i do otoka Visa, u Hrvatskoj. Od tog perioda iz Hrvatske je nastavljeno daljne komandovanje ratnih operacija na tlu Jugoslavije.

Ulične borbe za Bihać, mart 1945. godine

Početkom 1945. godine okupatorsne snage su držale još samo Sarajevo, Mostar i putnu komunikaciju između Bijeljine i Bihaća. U septembru 1944. godine oslobođena je Tuzla sa okolicom, a u oktobru istočna i južna Hercegovina. Kruna operacija u Hercegovini bilo je oslobođenje Mostara 14. februara 1945. godine. U jeku oslobodilačkih operacija, 1. marta 1945. godine, NOVJ prerasta u Jugoslovensku armiju. Sarajevo je oslobođeno 6. aprila čime je nastavljeno gonjenje okupatora dolinom rijeke Bosne. Posljednji bastion ustaških trupa nalazio se na prostoru Odžaka, koji je oslobođen 25. maja 1945. godine. Tim činom okončan je Drugi svjetski rat na prostoru BiH.

Na trećem zasjedanju ZAVNOBiH-a izabrana je i prva vlada Bosne i Hercegovine, na čelu sa predsjednikom Rodoljubom Čolakovićem

Uporedo sa vođenjem vojne borbe, trajala je i politička borba za BiH. Osnivanjem Zemaljskog antifašističkog vijeća narodnog oslobođenja Bosne i Hercegovine, ZAVNOBiH-a, udareni su početni temelji obnove bosanskohercegovačke državnosti. Na prvom zasjedanju ZAVNOBiH-a u Mrkonjić Gradu, od 25. do 26. novembra 1943. godine ZAVNOBiH je postao najviše predstavničko tijelo NOP-a i organ vlasti. U Rezoluciji je rečeno da je BiH država sva tri naroda, Srba, Muslimana(Bošnjaka) i Hrvata.

Na drugom zasjedanju ZAVNOBiH-a u Sanskom Mostu, od 30. juna do 2. jula 1944. godine, doneseno je 11 odluka, od kojih je najvažnija ona da ZAVNOBiH postaje vrhovni državni organ, kao najviše zakonodavno i izvršno tijelo federalne BiH. Posljednje, treće, zasjedanje ZAVNOBiH-a održano je u oslobođenom Sarajevu od 26. do 28. aprila 1945. godine. Tada je on proglašen narodnom skupštinom a formirana je i prva vlada BiH.​
 

Brza Prijava

Morate biti član da biste učestvovali na forumu

Registracija

Kreirajte svoj nalog

Prijava

Prijavite se ovdje

Islamska Pitanja

Pročitajte Još

 
Teška iskušenja i patnje sandžačkog naroda su eskalirali a posebice u periodu od 5. pa do 7. januara 1943. godine, kada je izvršen genocid uglavnom...
Odgovora
5
Pregleda
25
 
Plan Vlade bio je novo preuređenje države, što je podrazumijevalo osnivanje banovina, a to je značilo da će Bosna i Hercegovina biti podijeljena. Zbog...
Odgovora
2
Pregleda
32
 
Osmansko Carstvo bilo je najmoćnija sila na svijetu. Kako je propalo? Osmansko Carstvo je tijekom 16. stoljeća bilo na vrhuncu moći. Porta, kako je u...
Odgovora
10
Pregleda
34
 
Kako je Konstantinopolj postao Istanbul: Promjena imena grada koja je označila kraj jedne ere. Istanbul, najveći grad u Turskoj, ima bogatu historiju...
Odgovora
7
Pregleda
27

Best Teme

Donate
Nazad
Top Bottom