Pomaganje osobe koja vraća kamatni kredit

Pomaganje osobe koja vraća kamatni kredit

Naziv Kategorije Islamske Fetve
Naslov Teme Pomaganje osobe koja vraća kamatni kredit
Pokretač Teme Boots
Početni datum
Odgovora 1
Pregleda 43
Reakcije 0
Zadnji Autor Boots

Boots

Wiki Editor
Urednik Foruma
Moderator

11-03-2024

5,166

218

289

Da li je dozvoljeno finansijski pomoći osobu koja je zadužena na osnovu kamatnog kredita, koji nije u stanju vratiti?

Osobi koja se zaduži na osnovu kamatnog kredita dozvoljeno je pomoći u otplati duga ukoliko se iskreno pokaje zbog uzimanja kamatnog kredita. Iskreno pokajanje podrazumijeva da žali zbog onog što je učinila i da čvrsto odluči da se više ne vraća takvom postupku. Nema grijeha za onoga ko joj pomogne da vrati dug, naprotiv, to je dobro djelo jer se time olakšava nevolja muslimanu. Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, rekao je: "Ko otkloni nevolju od muslimana, Allah će njemu otkloniti jednu od nevolja na Sudnjem danu." (Buhari, 2442; Muslim, 2580)

Učenjaci su jasno naveli da onaj ko se zaduži iz haram razloga, a zatim se iskreno pokaje, spada u kategoriju prezaduženih i može primiti sredstva iz zekata za otplatu svog duga ako ga nije u stanju sam vratiti.

Šejh Ibn Usejmin, rahimehullah, na pitanje o tome da li osoba koja se zadužila u haram svrhu može primiti sredstva iz zekata, kaže: "Ako se pokajala, onda joj možemo dati, a ako nije, onda joj ne dajemo, jer bi to bila pomoć u haramu. Ako joj damo, ona bi se ponovo zadužila." (Eš-Šerhul-mumti, 6/235)

Dr. Omer Sulejman el-Eškar kaže da osoba koja se zadužila uz kamatu ne može primiti sredstva iz zekata za otplatu svog duga, osim ako se pokaje i odustane od rada s kamatom. (Zbornik radova sa Pete konferencije o savremenim pitanjima zekata, str. 210)

Međutim, osoba koja se ne pokaje zbog rada s kamatom i kojoj nije bitno hoće li se ponovo zadužiti na isti način, ne smije se pomagati u otplati duga, jer bi to bila pomoć u grijehu i nepravednosti, a Svevišnji Allah kaže: "Jedni drugima pomažite u dobročinstvu i čestitosti, a ne sudjelujte u grijehu i neprijateljstvu; i bojte se Allaha, jer Allah strašno kažnjava" (El-Maida, 2; vidjeti: Muhammed Salih el-Munedždžid, El-Islamu sualun ve dževab, br. 210485). Allah najbolje zna.​
 
Svaki iole učen musliman zna da je kamata u Islamu zabranjena. Unatoč tome vidimo kako je ova pojava rasprostranjena među muslimanima i kako se obistinjuju riječi Poslanika, sallallahu ‘alejhi ve sellem: “Raširit će se pred Sudnji dan kamata, zinaluk i vino.” (Et-Taberani, El-Evsat, prenosioci ovog hadisa su pouzdani.) Rasprostranjenost ovog poroka nikako ne može biti opravdanje onom ko kaže da se danas čovjek ne može sačuvati kamate…

Uzvišeni Allah je zabranio kamatu i naredio Svojim robovima da je se klone, a Allah ne zadužuje Svoje robove onim što ne mogu izvršiti. Uzvišeni je rekao, kao što stoji u prijevodu značenja: “ Allah nikog ne opterećuje preko mogućnosti njegovih.” (El-Bekara, 286) Danas je mnogo onih koji olahko shvataju ovu zabranu i lakomisleno se upuštaju u kamatne ugovore.

Pogledajmo kakvoj opasnosti se izlaže onaj ko se bavi kamatom:

Allah će ga izbezumljenim proživjeti. Uzvišeni je rekao kako stoji u prijevodu značenja: “Oni koji se kamatom bave dići će se kao što će se dići onaj koga je dodirom šejtan izbezumio, zato što su govorili: ‘Kamata je isto što i trgovina.’ A Allah je dozvolio trgovinu, a zabranio kamatu.” (El-Bekara, 275)

• U ratu je protiv Allaha i Njegovog Poslanika, sallallahu ‘alejhi ve sellem. Uzvišeni kaže: “O vjernici bojte se Allaha i od ostatka kamate odustanite, ako ste pravi vjernici. Ako ne učinite, eto vam onda, nek znate, rata od Allaha i Poslanika Njegova!” (Prijevod značenja El-Bekara, 278-279)

• Allahov Poslanik, sallallahu ‘alejhi ve sellem, ga proklinje. Džabir, radijallahu anhu, je rekao: “Allahov Poslanik, sallallahu ‘alejhi ve sellem, je prokleo onog ko uzima kamatu, onog ko daje kamatu, onog ko zapisuje kamatu i onu dvojicu koja to svjedoče i rekao je: ‘Oni su jednaki’.” (Muslim) Biti proklet znači biti udaljen od milosti Allaha Uzvišenog, a ima li većeg nesretnika od onog kome se Allah ne smiluje?!

• Ubraja se u najteže griješnike. Poslanik, sallallahu ‘alejhi ve sellem, je rekao: “Klonite se sedam upropašćujućih grijeha: širk, sihr, ubistvo čovjeka kojeg je Allah zabranio da se ubije, jedenje kamate, jedenje imetka jetima, bjegstvo na dan borbe i potvora čestitih vjernica da su zinaluk počinile.” (Buharija i Muslim)

• Izaziva Allahovu srdžbu i kaznu. Prenosi se od Poslanika, sallallahu ‘alejhi ve sellem, da je rekao: “Kada se zinaluk i kamata rasprostrane u nekom mjestu zaslužili su Allahovu kaznu.” (Et-Taberani, El-Kebir i Hakim, hadis je vjerodostojan.)

• Na Ahiretu će biti mučen teškom patnjom. Poslanik, sallallahu ‘alejhi ve sellem, je rekao u dugom hadisu: “…pa smo se uputili do rijeke od krvi. Na sredini rijeke je stajao čovjek. Na obali rijeke je stajao drugi čovjek pred kojim je bilo kamenje. Kad god bi onaj sa sredine rijeke pokušao izaći, onaj sa obale bi ga pogodio kamenom u usta i tako ga vratio na isto mjesto…” Na kraju hadisa pojašnjeno je Poslaniku, sallallahu ‘alejhi ve sellem, da je to onaj koji je jeo kamatu. (Buharija i Muslim)

POKAJANJE OD KAMATE

Onaj ko se pokaje prije nego uzme kamatu neće je ni uzeti. Uzvišeni kaže, kao što stoji u prijevodu značenja: “A ako se pokajete pa vama pripadaju glavnice vaših imetaka.” (El-Bekara, 279) Onaj ko uzme kamatu a zatim se pokaje, a nije poznavao ovaj propis, poput osobe koja odraste u nevjerničkoj sredini i ne poznaje učenje Islama, nije obavezan izdvojiti taj imetak nego s njim raspolaže kao i sa ostalim imetkom. Uzvišeni je rekao: “Onome do koga dopre pouka Gospodara njegova – pa se okani njegovo je ono što je prije stekao, njegov slučaj će Allah riješavati; a oni koji opet to učine biće stanovnici Džehennema, u njemu će vječno ostati.” (Prijevod značenja El-Bekara, 275)

Onaj ko zna da je kamata zabranjena ali je unatoč tome uzme, a zatim se pokaje, imetak stečen na takav način će udijeliti u dobrotvorne svrhe. Ukoliko je u prijekoj potrebi za tim imetkom onda će ga koristiti a kada bude u mogućnosti udijeliće njegovu vrijednost u dobrotvorne svrhe.

Dr Hakija Kanurić – informativni islamski časopis “El-Asr”​
 
Umrah Banner

Brza Prijava

Morate biti član da biste učestvovali na forumu

Registracija

Kreirajte svoj nalog

Prijava

Prijavite se ovdje

Islamska Pitanja

Pročitajte Još

Pitanje: Da li je dozvoljena masturbacija (samozadovoljavanje rukom) u islamu? dekorativna linija Odgovor: Hvala pripada Allahu. Masturbacija...
Odgovora
0
Pregleda
33
Pitanje: U nevjerničkim državama proširena je između ljudi aprilska laž prvog aprila i u tome ih slijepo oponašaju neki muslimani koji smatraju da je...
Odgovora
0
Pregleda
6
PITANJE: Čitao sam nedavno o pitanju liječenja sihra Kur’anom, pa me zanima da li je dovoljna samo vjera u Allaha i jak iman da nas zaštiti od sihra...
Odgovora
0
Pregleda
69
PITANJE: Odgojena sam kao muslimanka, uvijek sam postila, pridržavala se mnogih pravila, nemam poroka, klanjam svih 5 namaza duže od godinu i po. Od...
Odgovora
0
Pregleda
53

Best Teme

Donate
Nazad
Top Bottom