- Regist
- 11-03-2024
- Poruka
- 3,398
- Reakcije
- 81
- Bodovi
- 216
Provizija za posredništvo u trgovini
Da li je naknada koju uzima posrednik u kupoprodaji dozvoljena? Postoji li gornja granica koliko može naplatiti svoju uslugu? Da li može uzeti proviziju istovremeno od kupca i prodavca? Da li vlasnik imovine mora znati ako posrednik uzima proviziju od kupca?
Da li je naknada koju uzima posrednik u kupoprodaji dozvoljena? Postoji li gornja granica koliko može naplatiti svoju uslugu? Da li može uzeti proviziju istovremeno od kupca i prodavca? Da li vlasnik imovine mora znati ako posrednik uzima proviziju od kupca?
Posredništvo u kupoprodaji je legitimno, a profit koji se tim putem ostvari, ukoliko se poštuju propisi kupoprodaje i posredovanja, halal je i dozvoljen.
Posrednik pomaže kupcu da pronađe robu, a vlasniku imovine pomaže da pronađe kupca i tako olakšava realizaciju kupoprodaje. Kasani navodi da je posrednik u kupoprodaji osoba koja prodaje ili kupuje za drugog uz naknadu. (Bedaius-sanai, 4/184)
Posrednici u kupoprodaji potrebni su društvu, s obzirom na to da ima ljudi koji nisu vješti u pogađanju, ne prepoznaju nedostatke, ne znaju odabrati šta da kupe ili pak nemaju vremena da se izravno bave kupoprodajom. Prema tome, posredništvo je društveno korisna aktivnost koja donosi korist prodavcu, kupcu i posredniku.
Posredništvo u kupoprodaji bilo je zastupljeno u vremenu Allahovog Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem. Kajs b. Ebu Gareza, radijallahu anhu, kaže: "Prišao nam je Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, a mi smo se zvali 'mešetari' i rekao nam: \'Skupino trgovaca, doista su šejtan i grijeh prisutni u kupoprodaji, zato neka vaša kupoprodaja bude prožeta sadakom.'" (Tirmizi, br. 1208, hasen-sahih)
Imam Malik upitan je o zaradi posrednika, pa je rekao: "U tome nema ništa loše." (El-Mudevena, 3/466)
Imam Buhari posvetio je posredovanju jedno poglavlje u svom Sahihu: "Poglavlje o zaradi posrednika -- simsara". Ibn Sirin, Ata, Ibrahim i Hasan nisu vidjeli ništa loše u zaradi posrednika u kupoprodaji. Ibn Abbas je rekao: "Ne smeta da vlasnik imovine kaže: 'Prodaj ovo odijelo, a sve preko toliko i toliko pripada tebi.'" Ibn Sirin je rekao: "Ako bi rekao: 'Prodaj ovo za toliko, a ako prodaš za više, ta zarada je tvoja ili dijelimo nas dvojica', u tome nema ništa loše." Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, govorio je: "Muslimani se drže postavljenih uvjeta." (Buhari, 3/92)
Posredovanje, kao i drugi oblici poslovanja, ne smije sadržavati prevaru, obmanu, podvalu, visok rizik, nepoznanicu i drugo što ugovor čini zabranjenim. Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, govorio je: "Ko nas vara, nije od nas, a spletka i obmana su u Vatri." (Ibn Hibban, br. 5559, sa dobrim senedom)
Da bi posredništvo u kupoprodaji bilo dozvoljeno, uvjetuje se da predmet kupoprodaje bude dozvoljen, i stoga posredništvo nije dozvoljeno u prodaji alkoholnog pića, svinjskih proizvoda i slično. Posredovanje u kupoprodaji zabranjene imovine vid je potpomaganja u grijehu, a Svevišnji Allah rekao je: "Potpomažite se u dobročinstvu i bogobojaznosti, a ne potpomažite se u grijehu i skrnavljenju pravde i bojte se Allaha; Allah, doista, strašno kažnjava." (El-Maida, 2)
Neophodno je da posrednik bude iskusan u prodaji onoga u čemu posreduje, kako ne bi, lažno se predstavljajući, nanio štetu prodavaču ili kupcu.
Posrednik mora biti pouzdan i iskren, objektivan i nepristrasan, tako da ne daje prednost kupcu niti prodavaču, nego iskreno i pravedno ukazuje na nedostatke robe i njene vrline ne varajući ni kupca ni prodavača.
Posrednik može ostvariti profit na različite načine, ovisno o prirodi ugovora između njega i strane s kojom sarađuje i posluje.
Ako posrednik u kupoprodaji zastupa kupca ili prodavača, pa u svojstvu agenta kupuje ili prodaje, uzima naknadu isključivo od strane koju zastupa. Ta naknada može biti na osnovu ugovora o najmu ili u formi naknade za obavljeni posao.
Ako je angažiran na određeni vremenski period, radi se o najmu i u tom slučaju polaže pravo na naknadu bez obzira na to da li se kupoprodaja realizirala ili ne, s obzirom na to da je plaćen na osnovu radnog vremena.
Ako se posrednik dogovori s onim koga zastupa da uzima naknadu samo ako ostvari kupoprodaju, poslovna relacija među njima naziva se "džiala", a to je ugovor u kojem se daje određena naknada onom ko obavi određeni posao za koji se ne mora precizno znati koliko će trajati, kao naprimjer da vlasnik nekretnine kaže svom agentu: "Prodaj ovu kuću i dobit ćeš toliki postotak od ukupne cijene", ili: "Dobit ćeš toliki i toliki iznos."
U slučaju kada posrednik zastupa kupca ili prodavača, ne može ostvariti profit na osnovu obaranja ili podizanja cijene, s obzirom na to da je u tom slučaju samo produžena ruka strane koju zastupa. Ako posrednik radi za jednu stranu ugovora (kupca ili prodavača), nije mu dozvoljeno da u ličnu korist s drugom stranom tajno dogovori veću ili manju cijenu, jer je to vid prevare i pronevjere ukazanog povjerenja, naročito ako posrednik izravno sklapa ugovor, jer agentu je ukazano povjerenje i sve što dobije na cijeni robe ne pripada njemu, nego onom koga predstavlja i zastupa.
U tom smislu Ruhejbani kaže: "Poklon prodavača agentu, koji je kupio od njega, jednak je spuštanju cijene, te se pridodaje ugovoru i pripada kupcu koji je agenta ovlastio da ga zastupa." (Metalibu ulin-nuha, 3/132)
Neki pravnici smatraju da se posredništvo u općem smislu tretira isključivo kao vrsta agencije s naknadom. (Vidjeti: dr. Abdurrahman b. Salih el-Atram, Poslovno medijatorstvo)
Ukoliko posrednik nije zastupnik i agent kupca ili prodavača, nego samostalno posreduje u kupoprodaji pomažući kupcu da pronađe robu ili vlasniku imovine da pronađe kupca, naknadu za svoj trud može uzeti od kupca, prodavca ili obojice, shodno dogovoru među njima ili ustaljenoj praksi.
Ugovorna strana koja se obaveže da će posredniku platiti dogovorenu proviziju dužna je ispoštovati dogovor, to nije poklon ili sadaka nego pravo posrednika i naknada za njegov trud.
Naknada posrednika može biti u vidu fiksnog iznosa ili u formi određenog procenta u cijeni po kojoj se imovina proda.